Artykuł sponsorowany

Jakie badania wykonuje się w trakcie ciąży?

Jakie badania wykonuje się w trakcie ciąży?
Ciąża to wspaniały czas – oczekiwanie na narodziny potomka trudno porównać z czymkolwiek innym. Przebiega ono jednak w atmosferze nie tylko miłości, ale także odpowiedzialności. Przyszła mama musi jeszcze lepiej dbać o zdrowie, regularnie badając siebie oraz płód. Badań, które koniecznie trzeba przeprowadzić, jest bardzo dużo, ale doświadczony ginekolog bez problemu potrafi nas przez nie przeprowadzić.

Sekret udanych badań w trakcie ciąży

Badań, które przyszła mama będzie musiała koniecznie przeprowadzić, jest cała masa. Najlepiej monitorować je w specjalnym kalendarzyku, który pozwoli ocenić, kiedy należy stawić się na dane badania. Podejście do tego tematu w inny sposób skazane jest na porażkę – badań jest po prostu zbyt wiele. Przez wszystkie przeprowadzi nas oczywiście ginekolog – taki jak Marek Blitek. Powierzając kwestię prowadzenia ciąży profesjonaliście nie musimy obawiać się o to, że zapomnimy o badaniach lub że zostaną one nieprawidłowo przeprowadzone. Ważna jest przede wszystkim terminowość. Harmonogram podstawowych badań przeprowadzanych podczas ciąży może różnić się w zależności od specjalisty, do którego się udamy, ale nigdy te rozbieżności nie będą duże. Kwestia badań w ciąży jest bowiem bardzo delikatna i regularne monitorowanie stanu przyszłej mamy oraz dziecka to absolutna podstawa, aby ciąża i poród przebiegły bez problemów.

Jakiego rodzaju badania przeprowadzane są w trakcie ciąży?

Badania w trakcie ciąży wykonujemy w zależności od tygodnia jej trwania. Np. w 10 tygodniu konieczne jest badanie ogólne, badanie ginekologiczne, badanie piersi, pomiar ciśnienia tętniczego i określenie wzrostu i masy ciała. Na tym zamyka się profilaktyka. Badania diagnostyczne i konsultacje to zupełnie inny rozdział. W samym 10 tygodniu mamy badanie grupy krwi i RH, przeciwciał odpornościowych, morfologię krwi, badania ogólne moczu, badanie czystości pochwy, stężenia glukozy we krwi oraz w kierunku kiły, badanie stomatologiczne, badanie na HCV i HIV, a także badanie w kierunku różyczki i toksoplazmozy. Zasadniczo badania te się powtarzają. W kolejnych tygodniach należy przeprowadzić je ponownie, choć z czasem mogą pojawić się także dodatkowe – np. na obecność antygenu HBS czy posiew z przedsionka pochwy. Widać zatem, że konieczność przeprowadzania poszczególnych badań wynika przede wszystkim z tego, jak zaawansowana jest ciąża – w trakcie rozwoju płodu wiele może się zmienić, co ma wpływ na wyniki. Wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala na uniknięcie wielu problemów w przyszłości, dlatego skuteczne i terminowe przeprowadzanie badań powinno leżeć w gestii wszystkich przyszłych rodziców oraz lekarzy ginekologów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz