Artykuł sponsorowany

Ginekologia dziecięca. Zaburzenia okresu dojrzewania i nie tylko

Ginekologia dziecięca. Zaburzenia okresu dojrzewania i nie tylko

Ginekologia, jako dziedzina medycyny, nie skupia się wyłącznie na dorosłych kobietach. Z pomocy lekarzy specjalistów mogą korzystać dziewczynki i nastolatki, niekiedy również noworodki czy niemowlęta. Pacjentkami, które nie osiągnęły pełnoletniości, a borykają się z problemami narządów rozrodczych i zaburzeniami dojrzewania płciowego, zajmuje się wykwalifikowany ginekolog dziecięcy. W jakich sytuacjach powinno się do niego zwrócić?

Problemy ginekologiczne u dziewczynek i nastolatek

Ginekologia dziecięca koncentruje się na szeregu istotnych problemów, typowych dla okresu dziecięcego i nastoletniego. Wiele z nich jest związanych z zaburzeniami dojrzewania płciowego, na przykład kiedy dojrzewanie to przejawia się przedwcześnie (niekiedy już przed 8. rokiem życia) lub też ze sporym opóźnieniem (brak cech dojrzewania po 13. roku życia). Dość częstym problemem, który diagnozują lekarze ginekolodzy, jest również zaburzenie miesiączkowania. Do odwiedzenia specjalisty skłaniają ponadto występujące niekiedy stany zapalne narządu rodnego – zapalenie sromu, pochwy, części pochwowej szyjki macicy czy też zapalenie przydatków (jajników i jajowodów). Szukając przyczyny problemów, należy rozważyć szereg rozmaitych czynników o podłożu genetycznym, hormonalnym czy też bakteryjnym. Wstępne rozpoznanie medyczne jest często przeprowadzane przy pomocy lekarza pediatry, który orzeka o ewentualnej konieczności odbycia konsultacji u ginekologa.

Kiedy wizyta u ginekologa dziecięcego jest konieczna?

Jak rozpoznać opisane wyżej dolegliwości? Łączy się z nimi szereg charakterystycznych symptomów, które przesądzają o konieczności wizyty w gabinecie ginekologicznym. Zgłoszenia do lekarza są najczęściej związane z zaczerwienieniem sromu, nieprawidłową wydzieliną z pochwy, przerostem warg sromowych czy też powiększeniem gruczołów sutkowych. U starszych dziewczynek, nacisk kładziony jest na wspomniane już kwestie zaburzeń dojrzewania płciowego oraz idące z tym w parze problemy niedowagi i otyłości (z uwagi na powiązanie między sposobem żywienia, a gospodarką hormonalną). Symptomem kwalifikującymi do wizyty u specjalisty jest również obfite i częste miesiączkowanie, z występowaniem skrzepów i bolesności. Obfita i długa miesiączka może doprowadzić do pojawienia się niedokrwistości, a w konsekwencji do większych problemów zdrowotnych.

Jak rozpoznawać problemy ginekologiczne w domu?

Nawet z pozoru niewinny symptom powinien być traktowany z należną mu uwagą. Bardzo ważna jest komunikacja między rodzicami a dzieckiem. Rodziców powinny zaniepokoić stany zapalne w okolicy krocza (dostrzeżone choćby w trakcie kąpieli) i dolegliwości które dziecko samo zgłasza. W przypadku niemowlęcia stwierdzenie problemów jest nieco trudniejsze, dlatego trzeba zwracać uwagę na jego reakcje – na przykład płacz przy oddawaniu moczu. Wraz ze wzrastaniem i dojrzewaniem, problemy ginekologiczne dziewczynek stają się coraz bardziej podobne do problemów dorosłych kobiet. W końcu nadchodzi moment, w którym ginekolog dziecięcy jest zamieniany na zwykłego ginekologa. Często jest to ta sama osoba, dzięki czemu młoda kobieta unika stresu związanego z koniecznością ponownej adaptacji. Z tego względu warto udać się do specjalistów, świadczących oba typy usług medycznych. Taką pomocą służy ginekolog-położnik Anna Kluz-Kowal z gabinetu w mieście Białymstoku.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz