Materiał Partnera

Jakich błędów unikać przy wykonywaniu instalacji elektrycznych?

Jakich błędów unikać przy wykonywaniu instalacji elektrycznych?

Planowanie i wykonanie instalacji elektrycznych wpływa na wiele innych systemów. W zależności od wybranych przez nas rozwiązań energia elektryczna może mieć udział w ogrzewaniu mieszkania, podgrzewaniu wody użytkowej. To ona umożliwia działanie większości niezbędnych nam do życia sprzętów takich jak pralka czy lodówka. Na niej opiera się oświetlenie domu. Błędy popełnione podczas wykonywania instalacji mogą skutkować zagrożeniem dla naszego życia.

Udział specjalisty

Budowa domu wymaga zaangażowania fachowców z wielu dziedzin. Zaplanowaniem i wykonaniem instalacji elektrycznej powinien zająć się elektryk z odpowiednimi uprawnieniami. Źle wykonana instalacja to duże niebezpieczeństwo dla domu i jego mieszkańców – może doprowadzić nawet do pożaru.

Kompleksowe usługi budowlane w zakresie instalacji elektrycznych prowadzi firma Ur-El.

Najczęstsze błędy

Montaż instalacji elektrycznych powinien być już planowany w momencie rozpoczęcia budowy. Uziemienie najlepiej wykonać podczas wykonywania fundamentów – to rozwiązanie najłatwiejsze i najtańsze.

Tym, z czego mało kto zdaje sobie sprawę, jest konieczność zaplanowania liczby urządzeń elektrycznych jeszcze na wczesnym etapie budowy – przed przystąpieniem do planowania instalacji elektrycznej. Częstym błędem jest zbyt mała moc przyłączeniowa, którą obliczyć należy właśnie na podstawie przewidywanej liczby urządzeń, zwłaszcza tych pobierających dużo mocy. Wstępna aranżacja wnętrza – ustawienie mebli i sprzętów pozwoli nam też określić liczbę potrzebnych gniazdek. Dążyć powinniśmy do sytuacji, w której nie będzie konieczne używanie przedłużaczy.

Innym częstym błędem, jaki występuje w zakresie usług elektroinstalacyjnych, jest prowadzenie przewodów po skosie oraz zbyt blisko źródeł ciepła.

Zbyt małe rozdzielnice elektryczne mogą stanowić problem w przyszłości. Powinny być budowane w łatwo dostępnym miejscu, w rozmiarze, który umożliwi ewentualną rozbudowę instalacji. Nie wolno nam też łączyć przewodów w puszce poprzez skręcenie ich końcówek. Rozgrzewanie poluzowanych przewodów może spowodować pożar. Pamiętać należy też o zastosowaniu w gruncie specjalnie do tego przeznaczonych przewodów, a nie takich samych, jakie zostały położone w domu.

Testowanie sprawności

Etapem wykonania instalacji, o którym wielu z nas zapomina, a który jest niezbędny dla określenia bezpieczeństwa użytkowania instalacji, jest pomiar elektryczny. Po zakończonej pracy elektryk powinien oddać inwestorowi protokół, w którym zawarte będą wyniki końcowych pomiarów.

Opracowanie:
Ksawerów, Cicha 36
tel. 604 170 594
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz