Materiał Partnera

Dlaczego inżynierowie i architekci korzystają z modelowania 3D?

Dlaczego inżynierowie i architekci korzystają z modelowania 3D?

Dni ołówka i papieru dawno się skończyły, jeśli chodzi o projekty budowlane. Modelowanie 3D i fotogrametria lotnicza są coraz bardziej powszechnymi narzędziami pracy. Korzysta z nich obecnie wiele firm projektowych i wykonawczych. Proces fotogrametryczny wykorzystuje zbiór danych z bezzałogowych statków powietrznych – dronów – do cyfrowego opracowania modelu 3D końcowego produktu. W ten sposób inżynierowie i architekci mają szerokie pole do popisu a kierownicy robót doskonały materiał o właściwościach metrycznych.

Model 3D

Model 3D jest popularną alternatywą dla modeli fizycznych. Coraz więcej firm korzysta z tej nowej technologii. Dzięki niej możemy na komputerze łatwo i szybko porównywać projekt z terenem. Model 3D wygląda bardzo realistycznie tworząc pełniejszy obraz sytuacji na placu budowy. Takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla projektanta, wykonawcy oraz inwestora.

Decydując się na model 3D, zwróćmy uwagę na kilka istotnych aspektów. Skoncentrujmy się na roślinności, ukształtowaniu terenu i drobnych szczegółach nie odwzorowywanych w precyzyjny sposób na tradycyjnych mapach do celów projektowych. Dzięki numerycznemu modelowi terenu projektant widzi wszystkie przeszkody i niedogodności terenu, a klient może zobaczyć, jak będzie wyglądał gotowy produkt w rzeczywistym świecie. Pamiętajmy o szczegółach krajobrazu i tła przy przedstawianiu modeli budynków. Terrafly Miłosz Placek przypomina, że projektowane struktury przedstawiane na modelach, unoszące się w środku pustej przestrzeni nie wyglądają realistycznie. Dlatego zwróćmy uwagę na drzewa, krzewy i charakterystykę terenu. Warto skorzystać z odpowiedniego oprogramowania. Dzięki niemu możemy tworzyć precyzyjne modele 3D w wysokiej rozdzielczości.

Jakie zalety ma modelowanie 3D?

Model 3D pozwala wizualizować projekt w sposób zarówno dokładny jak i estetyczny. W ten sposób klienci łatwiej podejmą ostateczną decyzję. Natomiast projektanci mogą wcześnie wykryć potencjalne problemy. Dobrze wykonany model 3D może być ważnym elementem marketingowym. Istnieje duża szansa, że dzięki wizualizacji klienci podejdą pozytywnie do danego projektu.

Modelowanie 3D jest cennym narzędziem, pozwala zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy. Modele 3D można pokazać wykonawcom i inwestorom. W ten sposób unikniemy nieporozumień i przyspieszymy też całą inwestycję. Modele 3D pozostawiają mało miejsca na ewentualne niejasności. Gwarantują dokładny obraz projektowanej przestrzeni. Architekci i inżynierowie nie tracą już czasu na szukanie błędów na rysunkach 2D. Zamiast tego można je wyłapać bezpośrednio na modelu jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji.

Numeryczne modele terenu pomagają również w dokładnej wycenie planowanej inwestycji. Najdroższą częścią procesu budowlanego są prace ziemne i tu też pojawia się najwięcej niedokładności w obliczeniach. Dzięki modelom 3D możliwe jest precyzyjne obliczenie mas ziemnych oraz kontrola wykonanych robót poprzez porównanie modeli wykonanych przed rozpoczęciem prac oraz po ich zakończeniu. Dodatkowo możliwa jest kontrola postępu prac względem harmonogramu oraz zgodność realizacji z projektem poprzez cykliczne wykonywanie numerycznych modeli terenu realizowanej inwestycji.

Opracowanie:
Wieluń, Kmicica 13
tel. 669 472 291
Oceń artykuł (6)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz