Artykuł sponsorowany

Jaki wybrać stelaż do wózka dziecięcego?

Jaki wybrać stelaż do wózka dziecięcego?

Wybór wózka na odpowiednim stelażu to gwarancja wyboru wózka bezpiecznego i komfortowego dla dziecka, na czym przede wszystkim powinno zależeć rodzicom. Ale w jaki sposób wybrać wózek z odpowiednią ramą spośród tak dużej ilości produktów dostępnych na polskim rynku? Kluczem jest wiedza na temat tego, jakie są rodzaje stelaży i czego powinien od nich oczekiwać rodzic. Mamy nadzieję, że tą wiedzę dostarczy niniejszy artykuł o tym, jak wybrać wózek dziecięcy z odpowiednim stelażem.

Stelaż to bardzo istotny element każdego dziecięcego wózka, ponieważ na ramie opiera się ciężar całej konstrukcji. Aby wózek był dla dziecka bezpieczny, stelaż musi być stabilny i wytrzymały. Dlatego wybierając wózek dziecięcy, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość ramy. Ma to nadrzędne znaczenie i w kryteriach wyboru definitywnie wyprzedza takie kwestie, jak wygląd czy nawet funkcjonalność wózków dziecięcych.

Podstawowe rodzaje stelaży w wózkach dziecięcych

Z reguły wózki dziecięce bazują na dwóch typach konstrukcji podwozia – krzyżowej i teleskopowej. Różnice pomiędzy nimi objaśnia specjalista pracujący przy produkcji polskich wózków dziecięcych Lonex

- Zarówno układ krzyżowy, jak i układ teleskopowy ramy stanowią solidne podwozie dla gondoli i wózków spacerowych, bez problemu utrzymują ich ciężar wraz z dziećmi o różnej wadze. Natomiast różnią się wizualnie, dlatego są stosowane w różnych rodzajach wózków – krzyżowy (o kształcie litery „x”) w wózkach klasycznych, a teleskopowy (o kształcie na wzór litery „y”) głównie w nowoczesnych wózkach wielofunkcyjnych. Stelaż krzyżowy z reguły uzupełniają duże, pompowane koła, gdyż wtedy jest to doskonałe podwozie do wózków dziecięcych retro, które nasza firma oferuje w wielu wariantach. Jeżeli dodamy do tego „miękki” typ zawieszenia, a taki jest m.in. w naszych wózkach na paskach, podczas jazdy mniej czuć nierówności terenu, co jest komfortowe dla dziecka. Z kolei teleskopowy układ konstrukcji stelaża łączony jest ze zgrabnymi, łożyskowymi kołami charakterystycznymi m.in. dla naszych wózków miejskich lub spacerowych wózków kubełkowych. Koła te są trwałe i idealnie nadają się do pokonywania krawężników, nierówności w chodnikach, podjazdów i podobnych przeszkód na drogach.

Lekki jak piórko stelaż aluminiowy czy solidny stelaż stalowy?

Większość klasycznych stelaży w wózkach dziecięcych wykonana jest ze stali. Stalowy stelaż jest solidny i niedrogi. Zabezpieczona przed korozją i pomalowana np. proszkowo stal zyskuje dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, wgniecenia czy też działanie warunków atmosferycznych. Te cechy przekładają się na trwałość wykonanych ze stali stelaży. Alternatywą dla nich są natomiast ramy aluminiowe, które coraz częściej można spotkać w wózkach. Największą zaletą aluminiowych stelaży jest to, że są one niezwykle lekkie. Lekka rama w dziecięcych wózkach ma ogromne znaczenie, ponieważ dzięki temu łatwiej przenieść wózek, gdy jest to potrzebne.  

Dodatkowe zalety dobrych stelaży

Wiadomo już, że dobry stelaż to taki, który jest stabilny i wytrzymały, a najlepiej, gdy jest przy tym lekką konstrukcją. Czas więc poznać dodatkowe zalety dobrych stelaży, a nie jest ich wcale mało.

Stelaż jest konstrukcją składaną, dzięki czemu można go bez problemu przewozić np. w bagażniku auta. Idealnym wariantem jest rama, która  po złożeniu ma kompaktowe rozmiary, dzięki którym można ją zmieścić w małych samochodach i łatwiej jest ją przechować w ciasnych mieszkaniach. Dobry stelaż składa się i rozkłada szybko, bez potrzeby użycia siły i bez ryzyka np. przycięcia ręki. Stelaż powinien być również odpowiednio zabezpieczony przed niekontrolowanym złożeniem, ponieważ wtedy jest naprawdę dla dziecka bezpieczny.

Pamiętajmy, że elementem ramy, niezależnie od jej układu, jest rączka wózka. Dla własnego komfortu polecamy wybrać taką, która jest regulowana, czyli można ją ustawić na różną wysokość. Dzięki regulowanej rączce wózka zapewniona zostaje wygoda zarówno niskim, jak i wyższym osobom, które będą prowadziły pojazd podczas spacerów. Rączka może być również przekładana, chociaż nie jest to popularne rozwiązanie wśród dostępnych na polskim rynku wózków dziecięcych. Jest to praktyczne, lecz ma sporo minusów, a jednym z nich jest większa awaryjność stelaża.

Innym rozwiązaniem jest stelaż w wielofunkcyjnych wózkach dziecięcych, do którego można przypiąć gondolę, spacerówkę oraz fotelik. Mając taki stelaż, można też zamontować siedzisko wózków spacerowych tyłem lub przodem do kierunku jazdy, w zależności od tego, czy chcemy mieć naszego malucha na oku, czy też on sam woli obserwować świat podczas spacerów. O zaletach stelaży w takim systemie ponownie wypowiada się przedstawiciel firmy Lonex – polskiego producenta wózków dziecięcych. – Większość modeli wózków naszej produkcji posiada system Quic Clic umożliwiający wypinanie dowolnego elementu ramy dosłownie jedną ręką. Jest to duże ułatwienie dla rodziców, którzy bez trudu mogą wypiąć czy też wpiąć gondolę lub siedzisko kompatybilne ze stelażem. Nasz innowacyjny system gwarantuje jednocześnie bezpieczne połączenie tych elementów konstrukcyjnych wózka w stabilną całość.

W wózkach dziecięcych należy również zwrócić uwagę na rodzaj kół i systemów amortyzacji, które poniekąd są elementami stelaży. Od tych elementów zależy m.in. komfort jazdy wózkiem i jego skrętność. Ponieważ jednak jest to obszerny temat, a warto poświęcić mu więcej uwagi, pozostawiamy go na kolejny artykuł.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz