Artykuł sponsorowany

Jaki filtr do wody wybrać?

Jaki filtr do wody wybrać?

Woda to życie i jest niezbędna każdemu z nas, w związku z czym chcemy, aby dostępna nam jej wersja była czysta, zdatna do picia oraz zdrowa. Niestety miejskie wodociągi nie zawsze spełniają nasze wymagania. Idealnym rozwiązaniem wydają się więc specjalne filtry, które wspomogą nas w walce z wszelkimi zanieczyszczeniami czy kamieniem w wodzie, która spływa do naszego domu bądź mieszkania.

Przede wszystkim badanie

Przed wyborem odpowiedniego filtra bardzo dobrym pomysłem będzie zwrócenie się do sanepidu z prośbą o zbadanie stanu naszej wody. W przypadku pobierania wody ze studni musimy za takie badanie zapłacić i załatwić je na własną rękę. Kiedy jednak nasza woda płynie prosto z wodociągów, możemy poprosić o wyniki analiz wody.

Jaki filtr do czego?

Jak mówi nam fachowiec z firmy Alco s.c. W zależności od tego jaki mamy problem z wodą, możemy skorzystać z różnego rodzaju sposobów filtrowania, które dzielą się na:

  • Mechaniczne – które mają za zadanie zatrzymanie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń stałych takich żwir, piasek, kamień kotłowy, rdza lub zawiesiny.
  • Węglowe - Działają przy pomocy aktywnego węgla i skutecznie pochłaniają chlor oraz polepszają smak, barwę i zapach wody.
  • Zmiękczające -Są odpowiednie, gdy mamy problem z twardą wodą, ponieważ oczyszczają ją z nadmiaru wapnia i magnezu.
  • Odmanganiające/ Odżelaźniające - Jak sama nazwa wskazuje oczyszczają wodę ze związku manganu i żelaza.
  • Ceramiczne i żywiczne - Zabijają bakterie znajdujące się w wodzie.
  • Działające na zasadzie odwróconej osmozy - Usuwają z wody wszelkiego rodzaju minerały, metale, związki organiczne, bakterie oraz pierwiastki promieniotwórcze.

Budowa i montaż filtrów

Kolejną decyzją przy wyborze filtra jest także miejsce, w którym będzie się on znajdował. W tym przypadku mamy do wyboru:

  • Filtr dzbankowy - Najpopularniejszy i najprostszy rodzaj filtra. Jego działanie polega na wlaniu wody do specjalnego dzbanka z filtrem, który poprawia smak i zapach wody, a także usuwa z niej chlor. W przypadku takiego dzbanka musimy pamiętać o częstej wymianie wkładu filtrującego.
  • Filtr kranowy - Jak sama nazwa wskazuje, jest on montowany na kranach i podobnie jak w przypadku filtru dzbankowego, oczyszcza wodę z chloru, wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń mechanicznych oraz chemicznych, a także poprawia smak wody.
  • Filtr naszafkowy - Znajduje się najczęściej obok zlewozmywaka. Działa na zasadzie  wykorzystania technologii węglowej i sedymentacyjnej.
  • Filtry łazienkowe - Są montowane najczęściej na kranach lub w słuchawkach prysznicowych. W przypadku łazienki można także użyć specjalnych kulek, które wrzucane do wody w wannie, usuwają z niej chlor.
  • Filtry podzlewowe - Montowane w szafkach pod zlewem. Działają na zasadzie odwróconej osmozy lub zwykłego filtru węglowego.
  • Filtr centralny - Jest to rodzaj filtra montowanego w domach jednorodzinnych. Jego zadaniem jest zmiękczanie wody, która dostarczona zostaje do całego naszego systemu wodnego.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz