Artykuł sponsorowany

Do czego są stosowane filtry węglowe?

Do czego są stosowane filtry węglowe?

Jakość powietrza, którym oddychamy – czy to w domu, w pracy, czy w innych miejscach – ma niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia, samopoczucia oraz komfortu. W dzisiejszych czasach trudno o świeże powietrze, jednak istnieje sposób, by oczyścić atmosferę w pomieszczeniach, w których przebywamy z przykrych zapachów czy substancji chemicznych. Mowa tu o filtrach węglowych. Co warto wiedzieć na ich temat?

Czym są filtry węglowe?

Filtry węglowe to rozwiązania bazujące na zastosowaniu węgla aktywnego, który jest substancją znakomicie absorbującą różnego rodzaju zanieczyszczenia. Powietrze czy woda przepływające przez filtr węglowy zostają dokładnie oczyszczone ze szkodliwych związków chemicznych, które pochłania węgiel aktywny. Posiada on porowatą powierzchnię i występuje w formie sypkiej, przez co musi być zamknięty w specjalnej obudowie. Tak skonstruowane filtry węglowe mogą mieć różną formę. Ze względu na ich budowę wyróżniamy m. in. filtry węglowe kasetowe, plisowane, tubowe czy też kompaktowe. Aby filtr węglowy działał maksymalnie efektywnie, jego rodzaj powinien być odpowiednio dobrany pod względem ilości użytego węgla aktywnego oraz czasu kontaktu danego medium (czyli powietrza) z węglem aktywnym.

W jakim celu stosuje się filtry węglowe?

Filtry węglowe doskonale radzą sobie z pochłanianiem związków chemicznych nazywanych LZO, czyli lotnych związków organicznych. - Mówi przedstawiciel firmy BODIM, której specjalnością jest szeroko pojęta filtracja powietrza. -  Z tego powodu stosowane są w celu zwalczenia uciążliwych zapachów, niepożądanych gazów czy oparów.

Specjalne filtry węglowe służące do oczyszczania powietrza, np. w systemach rekuperacji, pozwalają skutecznie pozbyć się odorów, smogu, a nawet alergenów oraz szkodliwych substancji pochodzących z dymu, np. papierosowego, z ognisk czy też palenisk.

Filtry węglowe – przykłady zastosowań

Filtry węglowe znajdują wiele zastosowań w różnych dziedzinach życia i gałęziach przemysłu. Oczyszczające właściwości węgla aktywnego wykorzystuje się m. in. w branży medycznej, w lakiernictwie, wentylacji oraz klimatyzacji, a także w akwarystyce. Jednym z najważniejszych zastosowań filtrów węglowych jest dezodoryzacja powietrza. Filtry takie znajdują zastosowanie w instalacjach wentylacji mechanicznej, w rekuperatorach oraz klimatyzatorach. Na rynku znajdziemy również specjalne filtry węglowe do lasera, a nawet do kuwet. Dzięki nim można cieszyć się świeżym powietrzem w domu, pracy, czy też w miejscach użyteczności publicznej.

Oceń artykuł (17)
2.3
Komentarze
Dodaj komentarz