Artykuł sponsorowany

Jaka powinna być odzież robocza dla pracowników budowy?

Jaka powinna być odzież robocza dla pracowników budowy?

Zapewnienie odzieży roboczej wraz z instrukcją jej użytkowania pracownikom budowy to jeden z obowiązków pracodawcy. Jej poszczególne elementy powinny zostać dopasowane do charakteru wykonywanych prac, jak również pory roku. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę nie tylko na jakość wykonania ubrań, ale także ich funkcjonalności. Strój bowiem ma przede wszystkim chronić pracownika i ułatwić mu wykonywanie powierzonych zadań.

Niezbędne elementy stroju roboczego

W odróżnieniu od odzieży ochronnej, ten ma przede wszystkim zapobiegać uszkodzeniu i zabrudzeniu prywatnej garderoby pracownika, a jednocześnie w pewnym stopniu chronić jego zdrowie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które dodatkowo ułatwiają wykonywanie prac budowlanych. Na przykład spodnie ogrodniczki lub do pasa – zawsze z długą nogawką – są wyposażone w wiele kieszeni, w których można trzymać drobne, przydatne narzędzia. Do nich należy dobrać bluzę lub flanelową koszulę roboczą oraz t-shirt. Nie można również zapomnieć o właściwym obuwiu, którym mogą być trzewiki lub półbuty. Najważniejsze, aby miały podwyższoną cholewkę, antypoślizgową podeszwę, jak również usztywnienie w palcach, które ochroni stopę w razie upuszczenia na nią ciężkiego przedmiotu. Dodatkowo warto również zainwestować w elementy chroniące przed warunkami atmosferycznymi, czyli kurtkę przeciwdeszczową, polar lub ocieplaną kamizelkę.

Dobry jakościowo materiał

Niezwykle istotne podczas doboru poszczególnych elementów odzieży roboczej jest uwzględnienie pory roku. Inny materiał bowiem sprawdzi się latem, a jeszcze inny zimą. Stąd też dobrze jest wybierać ubrania z domieszką bawełny, która stanowi włókno naturalne, przepuszczające powietrze. Najpopularniejsze są ubrania robocze bawełniano-poliestrowe lub bawełniano-poliamidowe. Będą nie tylko odpowiednio przewiewne, ale również wytrzymałe i odporne na deszcz. Poza materiałem warto również zwrócić uwagę na jakość wykonania szwów – nie powinny się pruć i solidnie trzymać ze sobą poszczególne warstwy garderoby. Praktycznym rozwiązaniem będą również wzmocnienia na kolanach oraz łokciach, a także możliwość włożenia do nogawek nakolanników, które wpłyną na komfort wykonywania prac w pozycji klęczącej.

Dopasowanie do zagrożeń

Warto zaznaczyć, że nie ma uniwersalnego kompletu odzieży dla każdego pracownika budowy. Oczywiście krój powinien uwzględniać przede wszystkim płeć, wymiary, ponieważ strój w żaden sposób nie może utrudniać ruchów, ale także ewentualne zagrożenia w miejscu wykonywania powierzonych obowiązków. Duży wybór elementów ubrań zapewnia między innymi producent odzieży roboczej Sipro z Wrocławia. Dla osób wykonujących swoje zadania w ciągach komunikacyjnych, obecności maszyn budowlanych czy wózków widłowych należy wybrać modele wyposażone w elementy odblaskowe, które uwidocznią ich postać i tym samym zminimalizują ryzyko potrącenia. Praca przy frezarkach, tokarkach czy innych urządzeniach do obróbki materiałów wymaga dobrze dopasowanego stroju, bez odstających elementów bądź luźnych rękawów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz