Artykuł sponsorowany

Jaką funkcję pełnią uszczelki w maszynach hydraulicznych?

Jaką funkcję pełnią uszczelki w maszynach hydraulicznych?

Wszędzie tam, gdzie stosuje się hydraulikę siłową od przemysłu maszynowego i elektromaszynowego, aż po przemysł motoryzacyjny, a także we wszelkiego rodzaju instalacjach wodnych i armaturze sanitarnej, oraz instalacjach i urządzeniach gazowych, wykorzystuje się systemy uszczelnień hydraulicznych. Ich powszechne stosowanie wiąże się z funkcjami, które pełnią. Zobacz, jaką rolę odgrywają w konstrukcji maszyn hydraulicznych.

Zastosowanie uszczelnień w hydraulice

Zadaniem uszczelnień w maszynach hydraulicznych jest zapobieganie wyciekom płynu z cylindra. Dzięki ich obecności systemy hydrauliczne posiadają dobrą odporność na wysokie ciśnienie, ekstremalne temperatury oraz siły poprzeczne wewnątrz cylindra. Cylinder to najważniejszy element siłownika hydraulicznego, a jego zadaniem  jest zamiana energii ciśnienia hydrostatycznego na energię mechaniczną. Dzięki zastosowaniu uszczelnień hydraulicznych cylinder chroniony jest przed przeciekami wewnętrznymi oraz zewnętrznymi, co pozwala na bezpieczną i efektywną pracę.

Systemy hydrauliczne uszczelniane są przy użyciu kombinacji wielu specjalistycznych uszczelek. Należą do nich takie elementy jak:

  • uszczelnienia tłoków,
  • uszczelnienia tłoczysk,
  • pierścienie zgarniające,
  • pierścienie prowadzące,
  • pierścienie oporowe,
  • uszczelnienia płaskie,
  • o-ringi.

Uszczelnienia tłoków i tłoczysk

Uszczelnienia tłoków mają na celu niedopuszczenie do przecieku płynu hydraulicznego między stronami tłoka. W zależności od tego, czy uszczelnić chcemy cylinder jednostronny, czy dwustronny stosuje się odpowiednie do tego celu uszczelnienia – jedno- lub dwustronnego działania. Zły dobór uszczelnienia skutkować może awaryjnością, dlatego warto skorzystać z porady specjalistów, takich jak firma GG Trading, którzy pomogą Ci dobrać optymalne rozwiązanie.

Do uszczelniania tłoczysk (nurników)stosuje się natomiast uszczelnienia , zwane także uszczelnieniami tłoczyskowymi. Zapobiegają one wyciekowi płynu z wnętrza cylindra na zewnątrz. Odpowiednio dobrane uszczelnienie tłoczyska ma decydujące znaczenie dla funkcjonowania całego cylindra hydraulicznego, ponieważ wyciek przez to uszczelnienie może przyczynić się do wielu strat.

Pierścienie zgarniające, oporowe, prowadzące

Kolejną grupą uszczelnień stosowaną w konstrukcjach maszyn hydraulicznych są pierścienie zgarniające.

Zadaniem pierścieni zgarniających, które instalowane są w systemach uszczelniających cylindrów, jest niedopuszczenia do osadzania się cząsteczek brudu oraz przedostawania się ciał obcych lub wilgoci z wysuniętych tłoczysk podczas cofania do wnętrza cylindrów. Innymi słowy, zapobiegają one zanieczyszczeniu płynu hydraulicznego. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ zanieczyszczenie płynu mogłoby spowodować uszkodzenia pierścieni prowadzących, uszczelnień oraz innych komponentów maszyny, co jest najczęstszą przyczyną awarii urządzeń hydraulicznych.

Pierścienie prowadzące oraz taśmy prowadzące wykonane  z różnych tworzyw sztucznych  to kolejny rodzaj zabezpieczeń, odgrywający podwójną rolę. Nie tylko służą do prowadzenia tłoka w otworze cylindra i tłoczyska w głowicy cylindra, ale również chronią przed bezpośrednim niepożądanym kontaktem metalu z metalem i usprawniają funkcjonowanie całego systemu uszczelniającego.

Ostatnim, choć nie mniej ważnym typem pierścieni są oporowe. Służą one jako zabezpieczania gumowych pierścieni uszczelniających o przekroju kołowym i poszerzają zakres zastosowania pierścieni uszczelniających. Szczególnie sprawdzają się w dynamicznych warunkach pracy, pozwalając na luźniejsze pasowanie części uszczelniających i przedłużając żywotność uszczelnień gumowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz