Materiał Partnera

Charakterystyka taśm przenośnikowych dla branży wydobywczej węgla

Charakterystyka taśm przenośnikowych dla branży wydobywczej węgla

Taśmy przenośnikowe stosowane są w wielu gałęziach przemysłu, gdzie odpowiadają za szybkie i bezpieczne transportowanie materiału. W przypadku branży wydobywczej węgla jest on sypki, co wymaga zastosowania właściwych taśm. Doskonale sprawdzą się modele ogólnego przeznaczenia i trudnopalne – czym dokładnie się charakteryzują i dlaczego warto się na nie zdecydować w branży wydobywczej węgla?

Transport materiałów sypkich

Wydobywane w kopalniach paliwo w postaci węgla to materiał sypki, który musi być odpowiednio transportowany do wybranych punktów. W ten sposób możliwe jest jego szybkie dostarczenie bezpośrednio do klienta w określonych ilościach. W tym celu stosowane są specjalne taśmy przenośnikowe trudnopalne. Sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie zwiększone są zagrożenia pożarowe. Z takich rozwiązań korzystają zatem rozmaite zakłady działające w branży wydobywczej węgla – koksownie, elektrownie i zakłady przeróbcze kopalń.

Konieczne jest dopasowanie taśm przenośnikowych pod względem ich wytrzymałości. Węgiel w kawałkach o zróżnicowanym kształcie trafia na taśmę i jest szybko transportowany, co w przypadku zastosowania niewłaściwych materiałów może doprowadzić do uszkodzeń przenośnika. Problem ten nie występuje w taśmach przenośnikowych oferowanych przez Fabrykę Taśm Transporterowych Wolbrom S.A., która modele sprawdzające się w branży wydobywczej węgla wykonuje z przekładek tkaninowych. Te natomiast przygotowuje się z tworzyw sztucznych: są one najczęściej poliestrowo-poliamidowe lub poliamidowo-poliamidowe. Co to właściwie oznacza i jakie daje korzyści?

Wysokiej jakości taśmy przenośnikowe do transportu węgla

Zastosowanie wymienionych tworzyw sztucznych wraz z niezwykle wytrzymałą gumą rdzeniową, która stanowi łącznik przekładek tkaninowych, daje gwarancję wysokiej odporności nawet przy intensywnej eksploatacji. W górnictwie kopalin palnych i niepalnych jest ona nieunikniona – każdego dnia wydobywa się bowiem ogromne ilości węgla, który następnie musi być transportowany w sposób bezpieczny i minimalizujący ewentualne straty surowca. Pozwala na to właściwa konstrukcja wysokiej jakości taśm przenośnikowych, które wyposaża się też w okładki gumowe trudnopalne.

To właśnie na ich charakterystykę należy zwrócić uwagę przy wyborze taśm przenośnikowych dla branży wydobywczej węgla. Okładki dopasowuje się bowiem do granulacji i typu transportowanych surowców, a także pod kątem warunków eksploatacji. Producenci taśm są w stanie przygotować je w sposób zgodny z oczekiwaniami klienta, co dotyczy również ich długości, szerokości, ilości przekładek czy parametrów protektorów nośnych i bieżnych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz