Artykuł sponsorowany

Jaką fotodokumentację wykonują geodeci?

Jaką fotodokumentację wykonują geodeci?

Wśród wielu czynności i metod pomiarowych w pracy geodety znaczne miejsca zajmuje fotogrametria. Jest to od dawna stosowana technika odtwarzania kształtów, rozmiarów i położenia obiektów w danej przestrzeni na podstawie zdjęć fotogrametrycznych. Po raz pierwszy została zastosowana w połowie XIX wieku w Paryżu, a w Polsce tuż po odzyskaniu niepodległości do opracowania topograficznej mapy części Tatra. Jak dzisiaj wygląda ta technika i jak wykorzystywana jest przez geodetów, dowiecie się z tego artykułu.

 „Geodezyjny pomiar z drona – wyjaśnia przedstawiciel Biura Geodezyjnego MasterGeojest nowoczesną i coraz popularniejszą metodą pracy i badań. W geodezji zdjęcia wykonywane przez drony mają zastosowanie przy tworzeniu ortofotomap. Powstają one na podstawie fotografii, które muszą spełniać kryteria fotogrametryczne, tak by mogły być przekształcone w rzut ortogonalny, czyli taki, w jakim prezentowane są mapy. Drony wykorzystywane do celów geodezyjnych wyposażane są w sprzęt fotograficzny najwyższej klasy. Dzięki temu zdjęcia lotnicze wykonywane z małych wysokości rejestrują wysokiej jakości szczegóły i dostarczają geodetom bezcenny materiał do dalszych prac”.

Czym są zdjęcia fotogrametryczne i fotogrametria?

Fotogrametria jest dziedziną, która zajmuje się odtwarzaniem kształtów, rozmiarów i wzajemnego położenia obiektów w terenie na podstawie zdjęć fotogrametrycznych wykonywanych z samolotu, a ostatnio coraz częściej z dronów (aerofotogrametria), ale także z powierzchni ziemi (terrofotogrametria). Najczęściej wykorzystywana jest w geodezji do tworzenia map oraz do celów inwentaryzacyjnych, a nawet do pomiarów mas ziemnych.

Zdjęcia fotogrametryczne wykonuje się specjalnymi kamerami o dużej rozdzielczości, wyposażonymi w wysokiej klasy obiektywy pozbawione aberracji oraz innych wad optycznych. Rozróżnia się fotogrametrię płaską tzw. jednoobrazową oraz fotogrametrię przestrzenną zwaną też stereofotogrametrią, w której przestrzenny obraz obiektu lub terenu uzyskuje się za pomocą stereogramu, czyli zdjęć wykonanych pod różnymi kątami.

Zastosowanie fotodokumentacji w pracy geodety

Fotogrametria w pracy geodety niezbędna jest do tworzenia map i różnorodnej dokumentacji. Pozwala na prowadzenie wywiadu terenowego oraz tworzenie modeli obiektów infrastruktury przemysłowej, kopalni, dróg, mostów i wiaduktów oraz wszystkich innych obiektów, które wymagają inwentaryzacji. Przydatna jest także podczas wykonywania pomiarów mas zimnych podczas trwania inwestycji budowlanych i drogowych. Ułatwia to logistykę i planowanie etapów budowy oraz prowadzenie różnego typu robót ziemnych.

Dokumentacja fotograficzna przydatna jest także podczas wykonywania przez geodetów inwentaryzacji powykonawczej. Umożliwia ona rejestrację wszystkich szczegółów inwestycji oraz terenu wokół budynków. Przyspiesza pracę geodety i pozwala na skrócenie działań w terenie oraz ułatwia tworzenie szkiców i mapy zasadniczej koniecznej do ewidencji gruntów i sieci uzbrojenia terenu dla Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

Fotografia z powietrza w praktyce geodezyjnej pozwala również zastępować szkice polowe fotografiami, prowadzić zdalne analizy przebiegu granic działek oraz badać objętość hałd i nasypów. Podsumowując, warto jeszcze raz podkreślić niezwykłą przydatność dokumentacji fotograficznej w pracy geodezyjnej. Nie tylko przyspiesza pracę, ale również jest źródłem wielu cennych danych oraz umożliwia dostarczanie informacji o trudnodostępnym terenie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz