Jak znaleźć pracę za granicą?

Jak znaleźć pracę za granicą?

Praca za granicą to dobre wyjście, jeśli nie możesz znaleźć zatrudnienia w Polsce lub szukasz dobrze płatnego zajęcia. Możesz jej szukać samodzielnie lub zdecydować się na pomoc agencji pośrednictwa pracy, która pomoże przy formalnościach związanych z wyjazdem. Chcesz wyjechać? Sprawdź, od czego zacząć szukanie pracy i jak szukać, by ją znaleźć.

Od czego zacząć szukanie pracy?

Przede wszystkim szukaj aktywnie! Oczywiście możesz, a nawet powinieneś przejrzeć oferty pracy za granicą dostępne w internecie, ale świetnym pomysłem będzie szukanie bezpośrednio w firmach i agencjach. Dzięki temu będziesz mógł od razu sprawdzić, czy nie poszukują one pracownika. Pomoc agencji to również dobry pomysł dla osób, które nie znają języka i tych, dla których jest to praca za granicą bez doświadczenia.

Jeśli postanowiłeś szukać pracy już za granicą, dobrym pomysłem będzie umieszczenie informacji na tablicy ogłoszeń i w gazetach. Masz prawo również zarejestrować się w miejscowym urzędzie pracy. Pamiętaj jednak, że szukanie pracy już na miejscu może zająć ci sporo czasu. Na ten okres musisz mieć środki na mieszkanie i wyżywienie.

Przed rozpoczęciem poszukiwań warto również przygotować odpowiednie dokumenty. CV powinieneś przetłumaczyć na język kraju, do którego jedziesz. Zrób także kopie dyplomów, referencji, dokumentacji medycznej i dowodu osobistego.

Zatrudnienie bezpośrednie czy agencja pracy?

Jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie bezpośrednie, musisz przygotować się na to, że wiele rzeczy będziesz załatwiał samodzielnie. W takim przypadku niezbędna jest znajomość języka. W twojej gestii będzie również organizacja zakwaterowania i dojazdu do pracy. Jeśli decydujesz się na kontakt bezpośredni, pomocne będą  polskie konsulaty i punkty informacji za granicą.

Innym sposobem na zatrudnienie jest skorzystanie z oferty agencji pośrednictwa pracy lub agencji pracy tymczasowej. Agencje pośrednictwa są to podmioty, które pośredniczą w kojarzeniu kandydatów szukających pracy z pracodawcami. Przedstawiają one ogłoszenia pracy za granicą z wielu branż i pomagają w wypełnieniu dokumentów związanych z wyjazdem. Oferują również pomoc w organizacji transportu i zakwaterowania.

Agencje pracy tymczasowej odpowiadają za rekrutację, formalności związane z zatrudnieniem i kierowanie osób do pracy. Do ich obowiązków należy również rozliczanie pracownika oraz wypłata wynagrodzenia. Zaletą zatrudnienia przez taką agencję jest umowa o pracę i odprowadzanie składek ZUS przez pracodawcę.

Praca za granicą bez języka

Jeśli nie znasz języka, nie musisz rezygnować z pracy za granicą. Przecież jest ona doskonałą okazją, by go poznać! Zdecyduj się na pomoc agencji, które oferują różne oferty dla osób, nieznających języka. Oferty pracy za granicą bez języka to najczęściej prace fizyczne i sezonowe – przy zbiorach owoców, w magazynach lub przy taśmie produkcyjnej. Agencja pośrednictwa pracy pomoże ci również w tłumaczeniu dokumentów.

Pamiętaj jednak, że język to przepustka do wyższego wynagrodzenia, dlatego, gdy będziesz już za granicą, ucz się. Dzięki temu nie tylko zdobędziesz lepsze zatrudnienie za granicą, ale łatwiej będzie ci również nawiązać nowe znajomości.

O czym musisz pamiętać?

Legalna praca za granicą to świetna okazja do dużego zarobku i poznania kultury innego kraju. Zanim się na nią zdecydujesz, pamiętaj jednak o kilku rzeczach:

  • Agencja pośrednictwa pracy nie może pobierać opłat za znalezienie zatrudnienia. Może jedynie wymagać opłaty za wydanie wizy, badania lekarskie czy tłumaczenia dokumentów.
  • Sprawdź na stronie STOR, czy agencja znajduje się w rejestrze. Dzięki temu uzyskasz pewność, że działa ona legalnie.
  • Jeśli szukasz pracy samodzielnie lub masz problemy z pracodawcą, pamiętaj, że możesz liczyć na polskie placówki za granicą, np. ambasady.
  • Podaj rodzinie swój adres i telefon – informacje pomogą w przypadku nagłych problemów.

Źródło: System Teleinformatyczny Obsługi Rejestrów PSZ (STOR)
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz