Materiał Partnera

Jak zły montaż stolarki okiennej może wpłynąć na termikę domu?

Jak zły montaż stolarki okiennej może wpłynąć na termikę domu?

Okna i drzwi to miejsca najczęstszych strat ciepła w przypadku wadliwego montażu. Zły dobór rodzaju okien zastosowanych w domach w połączeniu z wadliwym ich wstawieniem w otwory okienne może zakłócić naturalną cyrkulację powietrza, wpływając na wzrost wilgotności w pomieszczeniach. A to z kolei wpływa na złe samopoczucie mieszkańców. Jak zatem powinien wyglądać prawidłowy montaż okien?

Montaż okien i drzwi dotyczy każdego nowopowstałego budynku, bez względu na fakt czy ma on spełniać funkcję mieszkalną, czy użytkową. Z tego typu mamy również do czynienia w przypadku starego budownictwa, podczas generalnych pracami budowlanymi remontów, kiedy to wymieniana na nową jest cała stolarka okienna i drzwiowa.

Pierwszeństwo w pracach montażowych okien mają pomiary

Podstawową czynnością, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas montażu okien jest dokładne zwymiarowanie otworów montażowych. Ważne jest to szczególnie przy wymianie starych okien, kiedy to pomiarów możemy dokonać dopiero po całkowitym demontażu wymienianej stolarki. Przy czym, nie chodzi tu tylko o zdjęcie skrzydeł i ościeżnic, ale również o tzw. odkucie próbne, czyli ukazanie rzeczywistej ramy okiennej w murze.

Pomiar zdejmujemy wykonując odczyt w kilku miejscach, na całej długości i wysokości otworu montażowego, celem wykrycia ewentualnych krzywizn powstałych podczas wznoszenia ścian. Zbyt duża różnica wybranego modelu okna względem otworów przysporzy duże trudności montażowe, dlatego kluczową sprawą przy montażu okien jest zwrócenie się do profesjonalnego dystrybutora stolarki okiennej i drzwiowej, który pomoże nam w wyborze modeli okien odpowiednich do naszego remontowanego, bądź stawianego budynku.

Wybieraj model okna po zdjęciu wymiarów

Zważywszy na fakt, iż ościeżnica względem otworu na okno powinna być mniejsza jedynie o około 2 cm istotne jest rozeznanie wstępne odnośnie do interesujących nas rozmiarów okien. Jeśli nie dokonaliśmy wyboru modeli okien na etapie projektowania domu, teraz koniecznie musimy trzymać się rzeczywistych wymiarów otworów okiennych. Profesjonalna firma dostarczająca okna i drzwi do twojego domu, która sprawnie przeprowadzi montaż zgodnie ze sztuką budowlaną, z pewnością pomoże ci dokonać właściwego wyboru rodzaju okien. Przykładem firmy, która posiada bogatą ofertę okien uznanych marek, jest firma Okno Profil Dariusz Pietrzak.

Montaż na piance przy użyciu kotw kołkowanych do ściany

Brzmi kosmicznie, a tak naprawdę to żadna filozofia pod warunkiem, że zna się prawa fizyki, ma się do dyspozycji odpowiednie narzędzia i wiedzę merytoryczną pozwalającą na poprawne posadowienie okna. Osadzanie okna na rozprężnej piance montażowej to obecnie już standard. Takie rozwiązanie to doskonałe wyciszenie trzaśnięć oraz ochrona przed utratą cennego ciepła a stosowanie kotw mocowanych w ścianę, dodatkowo stabilizuje ościeżnicę we właściwej pozycji. Montaż okien koniecznie musi odbyć się przy użyciu poziomic. Mocowanie ościeżnicy na tzw. oko będzie skutkować złym wypoziomowaniem okna, brakiem jego pełnej funkcjonalności. Aby zwiększyć ochronę przed zimnem, należy pamiętać o wiatroszczelnych taśmach i osadzeniu parapetu na izolacji ściany.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz