Materiał Partnera

Jak zaplanować funkcjonalną garderobę?

Jak zaplanować funkcjonalną garderobę?

Garderoba to pomieszczenie, które jeszcze niedawno kojarzyło się z luksusem na miarę gwiazd Hollywood. Aktualnie stanowi stały element nowoczesnego budownictwa i ułatwia życie każdemu, kto zdecyduje się poświęcić jej trochę miejsca w sypialni lub łazience. Sprawdźmy, o czym warto pamiętać, żeby maksymalnie wykorzystać potencjał przestrzeni podczas urządzania garderoby. 

Kształt i rozmiar garderoby

Niezależnie od tego, czy urządzamy swoje pomieszczenia samodzielnie, czy też zlecamy wykonanie garderoby na wymiar, należy mieć na uwadze odpowiednią przestrzeń do jej zaaranżowania. Szacuje się, że powierzchnia komfortowej garderoby nie powinna być mniejsza niż 3,5 m2. Taka przestronność gwarantuje możliwość swobodnego poruszania się po pomieszczeniu, zmieści się w nim wówczas także niewielki taboret lub pufa. Najbardziej wydajnym układem garderoby wydaje się plan kwadratu. Wówczas półki i szafki mogą zostać umieszczone w sposób gwarantujący łatwy dostęp do przechowywanych ubrań i przedmiotów. Jeśli nie posiadamy wystarczająco dużo przestrzeni na garderobę, lepszym rozwiązaniem będzie wstawienie w jej miejsce szafy wnękowej. 

Wyposażenie garderoby

Aby zapewnić optymalną pakowność i porządek, należy dostosować ilość mebli i wieszaków do posiadanych ubrań, butów czy dodatków. Warto rozważyć zlecenie wybudowania garderoby na wymiar. Fachowcy z firmy Radosław Latusek Abi Meble Na Wymiar dostosują wyposażenie i układ mebli do wymiarów i kształtu pomieszczenia, dzięki czemu możliwe będzie maksymalne wykorzystanie jego potencjału. 

Dobrym rozwiązaniem wydaje się montaż większej ilości wieszaków kosztem półek i szuflad. Wówczas ubrania będą gotowe do ubrania bez konieczności korzystania z żelazka, a wyciągnięcie jednego swetra nie spowoduje wypaczenia całego porządku na regale. Musimy pamiętać również o odpowiedniego rozmiaru lustrze, które zamontujemy w miejscu umożliwiającym wyraźne obejrzenie swojego odbicia. Garderoba powinna być także dobrze oświetlona. Zwykle w tym celu wykorzystuje się sztuczne światło o wysokim współczynniku oddawania barw (w granicach 90), tak, by móc bez problemu rozróżnić kolory odzieży. Jeśli posiadamy okno, wykorzystujemy po prostu światło słoneczne. Warto jednak zamontować odpowiednią roletę, gdyż stała ekspozycja ubrań na jego działanie nie wpływa dobrze na tkaniny.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz