Artykuł sponsorowany

Jak zapewnić odpowiednią wilgotność drewna konstrukcyjnego? Tartak Piotr Drozdowicz

Jak zapewnić odpowiednią wilgotność drewna konstrukcyjnego? Tartak Piotr Drozdowicz

Aby drewno mogło znaleźć zastosowanie w różnych dziedzinach, od budownictwa, po meblarstwo i elementy dekoracyjne, musi zostać „wysezonowane”. Nazwa ta wzięła się z tego, że drewno leżakowało przez sezon, tracąc wilgoć. Chodzi oczywiście o to, by drewno było odpowiednio suche, ale w dzisiejszych czasach metody suszenia drewna nieco się zmieniły. Dowiedz się, w jaki sposób się to robi i jaka jest dopuszczalna wilgotność dla różnych zastosowań.

Na czym polega właściwe przygotowanie drewna na więźbę?

Jeśli chcesz mieć drewniany domek lub altankę, stawiasz dom mieszkalny i chcesz wykonać więźbę dachową drewnianą, albo potrzebujesz drewna do innych celów, musisz być świadom zalet i wad tego materiału. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie drewna konstrukcyjnego przed jego wykorzystaniem, a najważniejszym elementem tego przygotowania jest suszenie drewna, które jest jedną z usług tartacznych. Metody suszenia drewna dzielą się na naturalne oraz suszenie w suszarce do drewna.

Metoda naturalna to inaczej suszenie na wolnym powietrzu. Polega na konwekcyjnym unoszeniu ciepła i wymaga dużo cierpliwości i pracy. Przy jej stosowaniu koniecznie trzeba pamiętać o zabezpieczeniu tarcicy sosnowej przed opadami atmosferycznymi, a także przed szkodliwymi czynnikami biologicznymi. Sposób ten jest stosunkowo mało praktyczny, gdyż nie pozwala na precyzyjne określenie końcowej wilgotności drewna, a tymczasem drewno budowlane na więźbę powinno mieć dość dokładnie określoną wilgotność.

Suszenie drewna w suszarni i wymagania wilgotnościowe dla drewna o różnym przeznaczeniu

Lepszym rozwiązaniem do suszenia drewna są suszarnie, które działają w oparciu o metodę aerodynamiczną, wykorzystując zarówno temperaturę, jak i przepływ powietrza. Specjalna turbina wymusza obieg powietrza wewnątrz komory suszarni, jednocześnie je podgrzewając. Dzięki dużej mocy turbiny, zagwarantowane jest zachowanie takiej samej temperatury w każdym kącie suszarni, co skraca czas suszenia, jak również zapewnia uzyskanie jednakowej wilgotności końcowej drewna.

Warto wiedzieć, że w zależności od ostatecznego przeznaczenia drewna, może mieć ono różną wilgotność. W czasie obróbki drewna w Tartaku Piotr Drozdowicz, który jest producentem więźby dachowej, można uzyskać wilgotność od 6 do 18 procent, co jest stosunkowo dużą rozpiętością. Tymczasem tylko drewno przeznaczone do robienia mebli musi mieć niską wilgotność, od 6 do 10 procent. Natomiast w przypadku drzewa na więźbę dachową powinna ona wynosić od 9 do 15 procent, a przy otwartej zabudowie zadaszonej – od 12 do 18 procent.

Tartak Piotr Drozdowicz - oferta

Tartak Piotra Drozdowicza to miejsce, gdzie warto zamówić drewno. Firma ta może pochwalić się trzydziestoletnim doświadczeniem w branży, co przekłada się na wysoką jakość materiałów i terminowość realizacji zleceń. Tartak oferuje szeroki asortyment drewna iglastego i liściastego, w tym deski o różnych wymiarach - idealne do zastosowań na podłogi czy inne elementy konstrukcyjne. Oferuje dostawę drewna na zamówienie klientów bezpośrednio pod wskazany adres. Dostarcza na terenie 50 kilometrów od siedziby. Zachęcamy do kontaktu i skorzystania z usług Tartaku.

Opracowanie:
Rychlik 81
tel. 608 159 215
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz