Artykuł sponsorowany

Jak założyć podatkową księgę przychodów i rozchodów?

Jak założyć podatkową księgę przychodów i rozchodów?

Podatkowa księga przychodów i rozchodów to ewidencja księgowa, która służy do ujmowania operacji gospodarczych w przedsiębiorstwie uproszczonym. W niej dokonywane są korekty wszelkiego rodzaju przychodów, zakupu materiałów podstawowych i towarów handlowych oraz kosztów ubocznych z nimi związanych, jak i wydatków w formie wynagrodzenia, zarówno w naturze jak i w gotówce oraz wszystkich innych wydatków związanych z działalnością gospodarczą.

Kto powinien prowadzić księgę przychodów i rozchodów?

Nie każdy podatnik jest w stanie prowadzić uproszczoną księgowość w formie księgi przychodów i rozchodów. Czasem warto skorzystać z usług specjalistów, takich jak Biuro Rachunkowe-Zofia Skóra. Prowadzenie KPiR dotyczy: 

Spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich — których przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i operacji finansowych za ubiegły rok obrotowy nie przekroczyły równowartości 2000000 euro w polskiej walucie. Wraz z przekroczeniem tego limitu podmioty te są zobowiązane do prowadzenia pełnych ksiąg.Osób fizycznych, które uzyskują przychód z pozarozliczeniowej działalności gospodarczej oraz wybrały podatek liniowy lub zasady ogólne jako formę opodatkowania przychodu.

Jak wygląda założenie księgi przychodów i rozchodów?

Aspekt zakładania księgi przychodów i rozchodów został uregulowany w § 9 rozporządzenia w sprawie prowadzenia KPiR. Głosi ono, iż owa księga powinna zostać założona wraz z rozpoczęciem działalności gospodarczej lub na dzień 1 stycznia roku podatkowego. W sytuacji, w której istnieje obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży, także powinna być ona założona w pierwszy dzień roku podatkowego lub w momencie założenia firmy.

W obecnych czasach podatnik ma możliwość prowadzenie takiej dokumentacji elektronicznie. Należy jednak pamiętać, że bez względu na formę prowadzenia KPiR, powinna ona być prowadzona na bieżąco, raz dziennie po zakończeniu dnia. W dodatku nie później niż przed rozpoczęciem działalności w kolejnym dniu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz