Artykuł sponsorowany

Jak zadbać o wnętrze samochodu?

Jak zadbać o wnętrze samochodu?

Dbanie o czystość samochodu, to nie tylko wizyta w myjni raz na miesiąc. Prawdziwi miłośnicy motoryzacji dbają też o to, by karoseria była nawoskowana i wypolerowana, a felgi lśniące jak prosto z fabryki, a do tego wnętrze samochodu pachnące czystością i świeżością. Solidnie wypucowany kokpit, odkurzone fotele, wyczyszczone dywaniki i podłoga pod dywanikami, podsufitka i szyby bez najmniejszej plamki. Jak oni to robią?

Sprzątanie wnętrza samochodu we własnym zakresie

Większość właścicieli dobrych samochodów, a zwłaszcza ci z nich, dla których auto to nie tylko środek lokomocji, ale i przedmiot świadczący o pozycji i prestiżu, bardzo dba o to, by wyglądał on w każdym calu nienagannie. Nie da się ukryć, że większość z nich zleca usługi sprzątania wnętrza auta wyspecjalizowanym firmom, choć są i tacy, którzy zabierają się za to sami, we własnym garażu. Sprzątanie samochodu, tak jak i sprzątanie mieszkania, należy zacząć od odkurzania. Wiadomo, że podczas tej czynności unoszą się w powietrzu drobinki kurzu, które osiadają na kokpicie i które trzeba będzie usunąć w kolejnych etapach sprzątania. Odkurzamy dywaniki samochodowe, które korzystnie jest wyjąć na zewnątrz, oczyścić z grubszych zanieczyszczeń i dopiero potem odkurzyć. Wewnątrz samochodu przy pomocy odkurzacza usuwamy z tapicerki i podłóg piach i brud. Jeśli na tapicerce znajdują się jakiekolwiek plamy, należy je usunąć stosując specjalne środki, które przeznaczone są do odpowiednich poszyć. Czym innym bowiem należy wyczyścić tapicerkę z materiału: bawełnianą lub welurową, a czym innym skórzaną. Ta ostatnia wymaga ponadto regularnej konserwacji specjalnymi środkami, aby zapobiec jej przesuszeniu i pękaniu.

Etapy sprzątania samochodu i niezbędne środki czystości

Kiedy już większe i bardziej widoczne plamy zostały usunięte należy zabrać się za pranie foteli w samochodzie – jeśli są z materiału oczywiście. Do tego celu należy użyć właściwego środka czyszczącego i oczywiście odkurzacza piorącego, który dzięki specjalnym programom szybko usuwa pianę i wodę z wnętrza tapicerki. Dobrze jest też pozostawić samochód potem w ciepłym i suchym miejscu, na przykład w garażu latem, aby cała wilgoć, której nie dał rady odessać odkurzacz, swobodnie odparowała. Do czyszczenia elementów plastikowych kokpitu, to jest deski rozdzielczej, tunelu środkowego, gałki zmiany biegów, kierownicy i wewnętrznych części drzwi, dobrze jest używać preparatów w sprayu, w płynie lub w formie pianki. Należy też pamiętać, że po oczyszczeniu dobrze jest wszystkie te elementy zakonserwować odpowiednimi preparatami. Z kolei szyby samochodu należy myć preparatami, które nie pozostawią po sobie nieestetycznych smug. Jest to zwłaszcza istotne w przypadku mycia szyby przedniej. Dobrze też przetrzeć na koniec szyby czystą chłonną szmatką. No i wreszcie na koniec można zastosować we wnętrzu naszego auta przyjemny zapach samochodowy. Na rynku dostępnych jest wiele różnych zapachów i w różnych formach, począwszy od tradycyjnej choinki wieszanej na lusterku, przez zapachy w płynie, umieszczane u wylotu nawiewu, aż po zapachy elektryczne, które wkłada się do gniazda zapalniczki.

Inne sposoby na czysty samochód

Trochę jest z tym wszystkim pracy. A nawet nie tyle pracy, co znajomości tych wszystkich płynów, sprayów, detergentów, sposobów na plamy i sekretów dotyczących konserwacji powierzchni, by za chwilę znów nie były brudne. No i nie każdy przecież posiada naprawdę wydajny odkurzacz piorący, który zagwarantuje właściwe wysuszenie foteli w samochodzie. Szczerze się przyznam, że podczas pisania tego artykułu korzystaliśmy z podpowiedzi szefa firmy PPT Król, zajmującej się profesjonalnym praniem tapicerek samochodowych, mebli i dywanów. Zasięgnęliśmy też informacji, ile kosztują takie usługi. Wprawdzie sam koszt sprzątania auta przez firmę jest wyższy, niż zakupienie wszelkich niezbędnych preparatów i wykonanie wszystkiego samodzielnie, ale za to poświęcimy wiele godzin na czynności, które specjalistom zajmują kilkadziesiąt minut. Nie wspominając już o tym, że oni zrobią to właściwie, a nam, po próbach wywabienia plam z tapicerki mogą pozostać jeszcze większe i bardziej nieestetyczne plamy. Dlatego w ogólnym rozrachunku, dobrze jest zdecydować się na firmę sprzątającą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz