Materiał Partnera

Jak zadbać o skrzynię biegów?

Jak zadbać o skrzynię biegów?
Choć wydawać mogłoby się, że to dzięki jednostce napędowej samochód może się poruszać, okazuje się, że nie do końca tak jest. Silnik odpowiada za wytworzenie mocy, która następnie przenoszona jest na koła za pomocą skrzyni biegów. Dlatego właśnie każdy kierowca powinien zadbać o to, aby skrzynia mogła cieszyć się długą i bezawaryjną pracą. W jaki sposób to osiągnąć?

Regularne wymiany oleju

Na samym początku warto wspomnieć o tym, że awaria skrzyni biegów możne na wiele dni unieruchomić pojazd. Jej naprawa to bardzo złożony i przede wszystkim wieloetapowy proces, który zawsze oznacza konieczność wyciągnięcia skrzyni z samochodu. Jak do tego nie dopuścić? Paradoksalnie, bezawaryjna praca skrzyni może zostać osiągnięta w bardzo prosty sposób. Wystarczy zadbać o regularną wymianę oleju, który w ogromnej mierze decyduje o tym, czy poszczególne komponenty skrzyni będą miały odpowiednie smarowanie, czy też nie. Jak to często bywa w branży motoryzacyjnej, profilaktyka jest również rozwiązaniem najtańszym. Choć wiąże się ona z ponoszeniem regularnych kosztów, to są one nieporównywalnie mniejsze, niż te, które przyjdzie zapłacić za wymianę skrzyni na nową.

W takim przypadku mowa o kwotach oscylujących w granicach od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Co jednak gdy dojdzie do awarii? Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem, jest powierzenie skrzyni w ręce najlepszych mechaników. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Carsland, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej zdążyła wyrobić sobie opinię jednej z najlepszych i najrzetelniejszych w skali całego kraju. W jaki jeszcze sposób można zadbać o skrzynie biegów?

Mierz siły na zamiary, czyli właściwa eksploatacja

Niezwykle istotne dla każdego kierowcy jest zrozumienie tego, że jeśli nie posiada się samochodu sportowego, to nie powinno się w ten sposób traktować swojego auta. Skrzynie biegów są projektowane i konstruowane z myślą o znoszeniu konkretnych obciążeń. Jeżeli skrzynia biegów przez długi okres będzie narażona na znoszenie sił, znacznie przewyższających zakres jej możliwości, na pewno prędzej niż później ulegnie zniszczeniu. Bardzo istotne jest także umiejętne i jak najdelikatniejsze posługiwanie się sprzęgłem, które zawsze należy wciskać do samego końca.

W przeciwnym wypadku awaria synchronizatora jest jedynie kwestią czasu. Używając żargonu motoryzacyjnego, biegów nie należy także zbytnio przeciągać i zmieniać je w zakresie obrotów optymalnym, dla konkretnego auta. Naprawa skrzyń biegów powinna być przeprowadzana w autoryzowanych salonach. Jedynie w takich miejscach można mieć gwarancję tego, że użyte części charakteryzowały się będą najwyższą jakością. Najlepsze serwisy na swoją robociznę udzielają także stosownej gwarancji.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz