Artykuł sponsorowany

Jak zaaranżować mały ogród?

Jak zaaranżować mały ogród?

Nawet niewielki kawałek zieleni może stać się wspaniałym miejscem na wiosenno-letni wypoczynek. I choć urządzenie ogrodu przy szeregowcu lub na tarasie jest ogromnym wyzwaniem, nie jest to zadanie niemożliwe. Wystarczy tylko sprecyzować swoje oczekiwania i przygotować stosowny projekt. Jeśli nie jesteśmy w stanie opracować go samodzielnie, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Specjaliści radzą, w jaki sposób zagospodarować mały ogród.

Mały ogród, duży problem

Aranżacja małej przestrzeni zawsze sprawia sporo trudności. Nie inaczej jest w przypadku ogrodów. Samodzielnie zagospodarowanie niewielkiego terenu, bez żadnego doświadczenia, może przysporzyć nie lada zmartwień. Na początku należy zastanowić się, jaką funkcję będzie pełnił ogród. Jeżeli chcemy, by było to miejsce odpowiednie do relaksu w cieplejsze dni, dobrze jest zadbać o odpowiednią infrastrukturę – zakup altanki, kompletu mebli ogrodowych czy huśtawki. To właśnie wokół tych elementów budować będziemy zieloną przestrzeń.

Niewielki ogród może mieć też charakter reprezentacyjny, podnoszący estetykę naszej parceli. Tak naprawdę wszystko zależy od naszych oczekiwań czy preferencji. Pamiętać trzeba o jednym – bez dobrego planu się nie obejdzie. W jego przygotowaniu pomóc mogą specjaliści z firmy Ogród Serwis. Korzystając z usług fachowców mamy gwarancję, że ogród będzie nie tylko efektowny, ale też funkcjonalny i zgodny z naszymi wymaganiami.

Staranny dobór roślin

Mała przestrzeń wymaga skrupulatnego doboru roślin. Decydując się na dużą ilość różnorodnych gatunków, łatwo o stworzenie w ogrodzie wrażenia przypadkowości i nieładu. Jeżeli jeszcze wybierzemy rośliny, które osiągają znaczne rozmiary, za kilka lat możemy mieć problem ze swobodnym poruszaniem się po parceli. Zadbajmy także o kolorystyczną harmonię. Wybór gatunków o zbliżonej barwie optycznie powiększy przestrzeń i ją uporządkuje.

 Lepiej zakupić kilka  bardziej efektownych krzewów niż przesadzić z ilością drzew, rabatek i bylin. Do małych ogrodów szczególnie polecane są żywotniki, bukszpany, juki, wierzby babilońskie czy magnolie. Jeżeli chodzi o gatunki kwitnące, to tutaj wybór jest ogromny. W donicach możemy posadzić bratki, surfinie, pelargonie czy petunie. Unikajmy odmian ekspansywnych, które w krótkim czasie rozrosną się w niekontrolowany sposób.

Istotną rolę w małym ogrodzie odgrywa też ogrodzenie. Nie może być ono zbyt toporne ani masywne, gdyż optycznie zmniejszy to przestrzeń. Niewielki teren warto obsadzić zielenią lub zamontować delikatne, ażurowe płotki bądź niskie murki.

Opracowanie:
Suchy Bór, Krótka 6
tel. 509 264 131
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Wyszukaj firmy z branży