Artykuł sponsorowany

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantów zębowych?

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantów zębowych?

Implanty zębowe umożliwiają uzupełnienie ubytków, przez co skutecznie zapobiegają m.in. rozchwianiu się zębów, jak i zanikowi kości. Na czym polega wszczepienie pojedynczego implantu zęba lub kilku implantów? Dowiedz się, jak krok po kroku przebiega cała procedura, ile trwa oraz czy wiąże się z jakimiś powikłaniami lub działaniami niepożądanymi.

Wszczepianie implantu – wizyta i wywiad, badania i planowanie leczenia

 Na samym początku leczenia implantologicznego odbywa się wizyta, podczas której specjalista przeprowadza wywiad lekarski. W jego trakcie zadaje pacjentowi pytania m.in. o ogólny stan jego zdrowia, przebyte choroby, stosowane leki itp. Jest to konieczne, aby już na początkowym etapie móc wykryć ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Następnie stomatolog przeprowadza badanie jamy ustnej – w tym ocenia stan uzębienia, a także sprawdza, czy istnieje ryzyko zakażenia po wszczepieniu implantu, co może wynikać np. z obecności kamienia. Następnie, dentysta może zlecić (zazwyczaj to robi) dodatkowe badania (m.in. pantomogram), które ocenią, czy w danej luce zębowej można wstawić implant lub implanty. Jeśli na tym etapie stomatolog potwierdzi, że ilość i stan kości są zadowalające, rozpocznie się planowanie leczenia implantologicznego. Właśnie wtedy specjalista określi wymiary implantu, ich ilość, a także to, czy będzie na nim później osadzona korona, most, czy proteza.

Jak wyglądają kolejne kroki podczas procedury wszczepiania implantu?

 Po przeprowadzeniu wszystkich, wcześniejszych etapów, stomatolog wyznacza termin zabiegu chirurgicznego. Zabieg przeprowadzany jest po wcześniejszym podaniu pacjentowi znieczulenia miejscowego lub ogólnego, dlatego też jest bezbolesny i trwa ok. 30-120 minut.

Na początku specjalista wywierca w kości otwór, w który później wkręci implant. Później zszywa ranę i tym sposobem rozpoczyna się proces zrastania sztucznego korzenia z kością, który trwa ok. 3 miesięcy – podkreśla specjalista z Centrum Stomatologicznego SaNdent z Sopotu.

 Po tym czasie, odbywa się kolejna wizyta, podczas której stomatolog wkręca tzw. śrubę gojącą, co sprawia, że po ok. 14 dniach można założyć na implant uzupełnienie protetyczne. Zanim to jednak nastąpi, lekarz odwzorowuje podłoże i tworzy tzw. łącznik, który umożliwia połączenie implantu z uzupełnieniem protetycznym. Dopiero później pobiera wyciski i ustala z pacjentem wygląd tych elementu m.in. kolor i rodzaj uzupełnienia, czyli w praktyce czy ma to być korona, most, czy może proteza. Tym sposobem na ostatniej wizycie pacjent może cieszyć się pięknym uzupełnieniem luki lub luk zębowych bądź nawet całego uzębienia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz