Artykuł sponsorowany

Jak wygląda wsparcie notarialne w kwestii realizacji testamentu?

Jak wygląda wsparcie notarialne w kwestii realizacji testamentu?

Śmierć bliskich osób nierozłącznie wiąże się z koniecznością załatwienia wszelkich formalności związanych ze spadkiem. Niezależnie od tego, czy zmarły pozostawił po sobie testament, obowiązkowe jest przeprowadzenie stwierdzenia nabycia spadku. W tym celu spadkobierca może udać się do sądu lub skorzystać z pomocy notariusza, który opracuje tożsamy dokument. Jak przebiega realizacja testamentu w kancelarii notarialnej? Wyjaśniamy.

Jak wygląda otwarcie testamentu u notariusza?

Pierwszym etapem realizacji testamentu u notariusza jest sporządzanie przez niego protokołu dziedziczenia. Jest to dokument, który określa, kto należy do kręgu spadkobierców i kto chce uzyskać udział w spadku. Jest on spisywany zarówno w przypadku pozostawienia przez spadkodawcę testamentu, jak i w sytuacji jego braku i dziedziczenia rozstrzyganego przez przepisy.

Podczas przygotowywania pisma umożliwiającego otrzymanie spadku w Poznaniu przez notariuszy z Kancelarii Notarialnej Irena Antkowiak wymagana jest osobista obecność wszystkich zainteresowanych osób. Do protokołu potrzebny będzie akt zgonu spadkodawcy, jego pesel oraz ostatnie miejsce zamieszkania, odpisy aktów urodzenia lub małżeństwa spadkobierców, a także testament, jeżeli został spisany przed śmiercią.

W momencie, gdy dotychczas nie nastąpiło otwarcie testamentu, obowiązkiem notariusza jest jego otwarcie oraz oficjalne ogłoszenie. Ponadto, jeśli od dnia śmierci spadkodawcy nie upłynęło 6 miesięcy, w protokole dziedziczenia należy również zamieścić oświadczenia spadkobierców o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Jak uzyskać prawo do spadku, czyli akt poświadczenia dziedziczenia

Dopiero na podstawie protokołu dziedziczenia, możliwe jest przygotowanie poświadczenia dziedziczenia. Zawierane są w nim m.in. dane dotyczące spadkobierców, ich tytuły dziedziczenia, a także informacje odnoszące się do tego, jak w rzeczywistości wygląda podział odziedziczonego przez nich majątku spadkowego. Celem sporządzenia tego pisma jest natomiast potwierdzenie przejęcia spadku przed spadkobierców, a więc dokument uprawnia ich do dochodzenia swoich praw. Gotowy akt poświadczenia, który został wpisany przez notariusza do Rejestru Spadkowego, staje się zatem dowodem potwierdzającym prawomocne nabycie spadku.

Warto jednak pamiętać o tym, że notariusze z Kancelarii Notarialnej Irena Antkowiak w Poznaniu zajmują się wyłącznie sporządzaniem aktów poświadczenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego. W zakres ich prac nie wchodzi przygotowanie aktów dziedziczenia na podstawie testamentów szczególnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz