Jak wygląda szerszeń?

Jak wygląda szerszeń?

Szerszeń należy do rodziny osowatych. Jest on największym przedstawicielem tej rodziny w Polsce. Jego występowanie tutaj jest powszechne, a kontakt z owadem nieprzyjemny. Warto zatem zasięgnąć informacji dotyczących jego wyglądu. Przeczytaj, jak wygląda szerszeń. Sprawdź, jak odróżnić go od pszczoły, osy czy trzmiela. Przekonaj się, jak rozpoznać gniazdo szerszenia.

Jak wygląda szerszeń?

Szerszeń może mieć nawet trzy centymetry długości. Ma on czarny tułów w rude plamki. Posiada on także duże żądło. Jego żuwaczki są silne. Widoczny na nich jest żółty rysunek. Warto pamiętać, że mogą one boleśnie użądlić. Samce od samic różnią się tym, że nie mają żądła. Posiadają również dłuższe czułki.

Szerszenie żywią się innymi owadami, owocami oraz sokami niektórych drzew. Szerszenie żyją jeden sezon wegetacyjny. Robotnica szerszenia żyje od trzech do czterech tygodni. Do prawidłowego rozwoju larw niezbędna jest odpowiednia temperatura. Szerszenie są w stanie bardzo szybko ją regulować.

Z końcem jesieni podczas pierwszych mrozów robotnice giną. Bywa, że opuszczone gniazda zasiedlane są w przyszłym sezonie. Owady budzą się do życia wraz z początkiem wiosny i wzrostem temperatury.

Jakie są różnice pomiędzy pszczołą, osą, trzmielem a szerszeniem?

Pomiędzy pszczołą, osą, trzmielem a szerszeniem występują znaczące różnice. Często jednak mamy problemem z odróżnieniem owadów. Aby w przyszłości móc je właściwie rozpoznawać, należy zdobyć kilka niezbędnych informacji.

Pamiętajmy, że pszczoły i trzmiele nie stanowią żadnego zagrożenia. Uważać trzeba na osy i szerszenie. Szczególnie jeżeli mamy uczulenie na ich jad – przeczytaj o alergii na jad owadów.

Jak rozróżniać te owady? Szerszeń jest największy z całej grupy. Osa jest mniejsza. Osy i szerszenie nie posiadają również puszku, czyli włosów na odwłoku, które charakterystyczne są zarówno wśród pszczół, jak i trzmieli. Zatem jeżeli zauważymy owada pozbawionego specyficznego owłosienia, jest to znak, aby być ostrożnym.

Trzmiele są mniejsze od szerszeni i os. Pszczoły są najmniejsze. Trzmiel swoim kształtem przypomina kulkę, a pszczoła jest nieco węższa.

Pamiętajmy, że owady żądlą, jeżeli czują się zagrożone. W ich obecności nie należy robić gwałtownych ruchów, tylko spokojnie czekać, aż odlecą lub delikatnie się oddalić. Nasza panika może wywołać u owadów chęć użądlenia. Najważniejsze to zachować spokój i nie prowokować.

Jak rozpoznać gniazdo szerszenia?

Do budowy gniazda szerszeniom służy papierowa masa, którą wytwarzają z próchniejącego drewna oraz własnej śliny. Ich gniazda zatem przypominają papierową bryłę. Mogą się one znaleźć w różnych warunkach. Swoje miejsca budują na gałęzi drzew, zamieszkują dziuplę. W niektórych wypadkach mogą zamieszkać także na poddaszu – wtedy robi się wyjątkowo niebezpiecznie. Potrzebna jest pomoc. Warto zadzwonić do specjalistów, którzy pomogą nam w pozbyciu się problemu. Dowiedz się więcej o gnieździe szerszeni.

Szerszenie mogą oddalać się od gniazda w celu znalezienia pożywienia. Dlatego, jeżeli w ogrodzie pojawią się te owady, nie musimy od razu martwić się, że wybudowały sobie gniazdo na naszym terenie. Warto jednak to sprawdzić. Szczególnie jeżeli w domu mieszkają małe dzieci lub osoby uczulone na jad. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz