Artykuł sponsorowany

Jak wygląda sprowadzanie aut z zagranicy?

Jak wygląda sprowadzanie aut z zagranicy?

Poza tradycyjnym zakupem samochodu używanego od handlarzy, kierowcy nierzadko decydują się także na samodzielne wyprawy za granicę, w celu znalezienia odpowiedniego pojazdu. Choć taka podróż z pewnością może zakończyć się sukcesem, to powinniśmy wiedzieć, jak odpowiednio się do niej przygotować i jakich błędów nie popełniać. Co będzie najważniejsze przy sprowadzaniu aut?

Przygotuj się

Wyprawa na ślepo, do kraju w którego języku często się nie porozumiewamy, może szybko zakończyć się fiaskiem, jeśli odpowiednio się do niej nie przygotujemy. Dlatego też zanim udamy się w podróż, dobrze rozejrzeć się za konkretnymi egzemplarzami na stronach internetowych docelowych komisów. Wtedy też będziemy mieć lepsze rozeznanie w lokalnym rynku, w tym wśród oferty samochodów, które nas interesują.

Zabierz ze sobą specjalistę

Na wyprawy do komisów samochodowych, niezależnie od tego, czy ma to miejsce w Polsce czy poza jej granicami, zawsze warto zabrać ze sobą specjalistę mechanika. Doradzają to sami praktycy, w tym Adam Smyk prowadzący Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe zajmujące się mechaniką samochodową. Mechanik będzie w stanie szybko zidentyfikować, czy konkretny egzemplarz jest wart uwagi, czy może najlepiej zrezygnować z jego oglądania.

Przygotowanie umów

W podróż warto wybrać się z dwujęzycznymi wzorami umów, które mogą przydać się w przypadku zakupu pojazdu od osoby prywatnej. Jeśli auto nabędziemy od firmy, otrzymamy natomiast standardowy rachunek bądź fakturę. Na tym etapie powinniśmy też zadbać o uzyskanie od sprzedawcy wszystkich dokumentów, które będą absolutnie niezbędne po to, aby móc zarejestrować samochód w Polsce.

Dokumentacja

Po powrocie, nadszedł czas na procedurę rejestracyjną. W tym przypadku istotne będzie posiadanie przełożonych na język polski, koniecznie przez tłumacza przysięgłego, dokumentów, w tym karty pojazdu, umowy zakupu oraz dowodu rejestracyjnego, które muszą zostać złożone urzędzie. Kolejnym krokiem będzie także obowiązek udania się do Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Tam odbędzie się wymagane sprawdzenie pojazdu pod kątem technicznym, chyba że posiada on już ważny przegląd dokonany w kraju UE, gdzie zarejestrował go poprzedni właściciel.

Dodatkowo po sprowadzeniu auta czekają na nas następujące wydatki:

  • akcyza odprowadzana do Urzędu Skarbowego (zależna od pojemności silnika w samochodzie),
  • VAT oraz opłata skarbowa w kwocie 160 zł,
  • opłata recyklingowa (500 zł).

Finalna rejestracja

Po zgromadzeniu pliku dokumentów oraz uiszczeniu wymaganych opłat, będziemy mogli zarejestrować pojazd w stosownym urzędzie.

Jak widzimy, rejestracja samochodu z zagranicy wymaga przede wszystkim odpowiedniego przygotowania oraz znajomości przepisów i zasad, wymaganych przy tego rodzaju przedsięwzięciach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz