Materiał Partnera

Jak wygląda spawanie w profesjonalnej firmie?

Jak wygląda spawanie w profesjonalnej firmie?
Spawanie metali polega na połączeniu ze sobą elementów przy pomocy trwałego spoiwa. Powinno być odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję, aby mogło wytrzymać wiele lat bez konieczności poprawiania. Spawaniem mogą zajmować się amatorzy, jednak w przypadku ważnych zleceń, należy wybrać się do profesjonalistów. Jak wygląda spawanie u specjalisty?

Łuk spawalniczy i gaz osłonowy

Terminy te to dwa podstawowe określenia, które mogą zdefiniować spawanie. Łuk spawalniczy jest impulsem elektrycznym, który przepływa pomiędzy elektrodą a spawanym elementem. Powstaje wtedy, kiedy pojawi się pomiędzy nimi odpowiednio duże napięcie i może generować temperaturę do nawet 10 tysięcy stopni Celsjusza! Żeby połączenie było trwałe i estetyczne, konieczna jest wprawa w pracy z łukiem spawalniczym i dostosowanie metody do rodzaju metalu. Na wydajność i jakość spawania ma również wpływ gaz osłonowy, czyli to, co chroni spoinę przed utlenieniem i zanieczyszczeniami oraz wilgocią z powietrza. Najczęściej w tym celu stosuje się mieszaninę gazów, takich jak argon, tlen, hel oraz dwutlenek węgla.

Profesjonalnym spawaniem na skalę przemysłową zajmuje się między innymi firma Spaw-Pat, której siedziba znajduje się w Czernicach na terenie województwa wielkopolskiego. Spawanie musi przebiegać w odpowiednich warunkach, przy zachowaniu wszelkich zasad BHP, które chronią nie tylko pracowników, ale także obrabiane elementy.

Popularne metody spawania

Istnieje wiele metod spawania, które różnią się między sobą w mniejszym lub większym stopniu. Wśród najpopularniejszych sposobów wykorzystywanych w spawaniu metali można wymienić przede wszystkim:

  • Spawanie MIG/MAG – do spoiny stapia się materiał dodatkowy, który jest wprowadzany przez podajnik drutu przy uchwycie spawalniczym. Może przebiegać w osłonie gazów obojętnych (MIG) lub aktywnych (MAG). Metoda ta jest najbardziej wszechstronna i powszechnie wykorzystywana w przemyśle.
  • Spawanie TIG – pozwala uzyskać niezwykle estetyczne połączenie, dlatego stosuje się je przy widocznych elementach. Wykorzystuje elektrodę wolframową w osłonie gazów obojętnych.
  • Spawanie MMA – najstarsza i najpopularniejsza metoda spawania, która wykorzystuje elektrodę otulona. Ze względu na niewielkie i łatwe w transporcie urządzenia może być stosowana mobilnie.

Spawanie jest stosowane w każdej gałęzi przemysłu, która wymaga pracy z metalem, czyli jego profesjonalnej obróbki. Bardzo często stosuje się je również przy wykonywaniu prac instalacyjnych (MMA), a także w kowalstwie artystycznym – między innymi do stworzenia rozmaitych płotów, bram oraz balustrad.

Opracowanie:
Czernice 4
tel. 530 961 533
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz