Artykuł sponsorowany

Spawanie niejedno ma imię – czyli metody łączenia metali

Spawanie niejedno ma imię – czyli metody łączenia metali

Łączenie metali i ich stopów poprzez stopienie i ponowne scalenie było znane już w starożytności. Współczesne techniki spawalnicze pozwalają jednak na pracę z wieloma różnymi materiałami i dają możliwości, o których nasi przodkowie nie mogli nawet marzyć.

Metody i rodzaje spawania

W zależności od źródła ciepła użytego do stopienia materiału rodzimego złącza i spoiwa rozróżnia się spawanie elektryczne, gazowe i termitowe. Najczęściej spotykane jest spawanie elektryczne z wykorzystaniem spawarki opierającej swoje działanie na efekcie łuku elektrycznego.  Wśród metod spawania elektrycznego rozróżniamy spawanie elektrodą otuloną (MMA), spawanie w osłonie gazów obojętnych (MIG) lub w osłonie gazów aktywnych (MAG), spawanie elektrodą nietopliwą oraz spawanie łukiem krytym (SAW). Można wykonywać je elektrodą topliwą lub elektrodą nietopliwą wolframową. Przy spawaniu elektrodą topliwą jest ona jednocześnie spoiwem i ulega stopieniu podczas tej czynności. Używając elektrody nietopliwej wytwarza się łuk elektryczny między przedmiotem spawanym a elektrodą wolframową, która nie ulega stopieniu. W przypadku metody gazowej stosuje się palnik za pomocą którego nadtapia się brzegi spawanego materiału. Płomień palnika powstaje w wyniku spalania gazów palnych oraz tlenu. Jako gaz palny używany jest acetylen, a w bardzo sporadycznych przypadkach wodór bądź propan. Natomiast spawanie termitowe polega na reakcji chemicznej sproszkowanej mieszaniny tlenków żelaza i glinu, zwanej termitem, z której w temperaturze ok. 2000oC powstaje spoiwo spawalnicze. Spawanie termitowe stosuje się do łączenia szyn i elementów stalowych lanych lub kutych o dużych przekrojach oraz do łączenia grubych prętów do zbrojenia betonu. Warto wiedzieć również, że spawać można między innymi różnego rodzaju stal, żeliwo, aluminium, miedź, tytan, a nawet plastik.

Zdajmy się na fachowca

Spawanie to czynność wymagająca odpowiedniego sprzętu i doświadczenia. Dlatego też mając w planach tego typu prace warto zlecić je specjaliście. W takim przypadku warto zapoznać się z ofertą Krzysztof Molenda Spaw Mont z Krakowa. Swoim klientom proponują oni spawanie żeliwa, aluminium, miedzi, tytanu oraz spawanie stali stopowych i stali węglowych. Dodatkowo oferują również cięcie metali i blach. Działają od 2001 r., więc zdobyli doświadczenie, dzięki któremu mogą sprostać wszelkim wymaganiom klientów.

Spawanie metali a zasady bezpieczeństwa

Prace tego typu wymagają przestrzegania odpowiednich zasad BHP. Podstawowe zagrożenia to  porażenie prądem elektrycznym, porażenie wzroku i skóry szkodliwym promieniowaniem, zatrucie szkodliwymi gazami, dymami i pyłami, poparzenie rozpryskami metali i żużli, eksplozja wybuchowych mieszanek gazowych, zagrożenie pożarowe oraz nadmierny hałas, a także radioaktywność i pole magnetyczne. Niezbędny przy tego typu pracach jest odpowiedni strój  i maski chroniące oczy oraz drogi oddechowe. Należy również zadbać o stanowisko spawalnicze i jego otoczenie, a także o odpowiednią wentylację pomieszczenia.

Spawanie to praca ciężka, ale – wbrew pozorom – może przynieść bardzo dużo satysfakcji.  Wymaga ona jednak ciągłej nauki, w tym również zdobywania różnego rodzaju uprawnień. Warto też pamiętać, że – jak w każdej dziedzinie – doświadczony specjalista jest na wagę złota, a jego wiedza i umiejętności zostają docenione.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz