Artykuł sponsorowany

Jak wygląda proces produkcji mleka krowiego? Wyjaśnia ekspert z mleczarni Morpol. 

 Jak wygląda proces produkcji mleka krowiego? Wyjaśnia ekspert z mleczarni Morpol. 

Proces produkcji mleka składa się z kilku ważnych etapów, dzięki którym będzie ono nadawało się do spożycia. Poddaje się go wielu działaniom technologicznym, które poprawiają jego właściwości, a przy okazji pozbywają się substancji niepożądanych. Jak wygląda produkcja mleka? Poznaj profesjonalną mleczarnię i zlewnię mleka Morpol, która opowie Ci, jak wygląda cały proces produkcji. 

 Skup mleka krowiego — czy każdy produkt zostanie przyjęty?

Wiadomo, że mleko pochodzi od zwierząt mlecznych, np. krowy, owcy czy kozy i można je spożywać zaraz po wydojeniu. Oczywiście mleko krowie zdominowało rynek mleczarski z prostego względu: krowy doi się aż dwa razy w ciągu doby, a oddają one kilka lub nawet kilkanaście litrów mleka dziennie.  Jednak, aby móc go sprzedawać na szerszą skalę trzeba poddać go specjalnej obróbce, dzięki której nie zepsuje się w kilka dni. 

Takie działania wykonywane są już w profesjonalnych zakładach mleczarskich. To właśnie oni skupują świeże mleko. Musi ono spełniać odpowiednie kryteria oraz normy, a w szczególności dotyczy to sprawdzeniu obecności pewnych substancji hamujących, np. antybiotyki czy pozostałości środków myjących, które wykluczają przyjęcie danej partii — wypowiada się pracownik mleczarni Morpol.  Jeśli normy nie zostaną spełnione, partia mleka zostaje odrzucona, a także może to skutkować zatrzymaniem dostaw od danego rolnika. 

Przechowywanie i proces produkcji mleka krowiego.

Mleczarnie wyposażone są w zbiorniki na mleko, w którym mogą je przechowywać nie dłużej niż 24 godziny w temperaturze około 4℃. Następnie następuje oczyszczania i odgazowania mleka z powietrza, a później poddaje się je homogenizacji oraz obróbce cieplnej. W zależności od potrzeb można wyprodukować mleko skondensowane czy mleko modyfikowane i wiele innych rodzai. 

Oczywiście powstają z niego też inne produkty, np. nabiał. W tym celu zostaje one transportowane do danego zakładu produkcyjnego przez cysterny.  Ostatnim krokiem jest pakowanie, magazynowanie oraz transport mleka na sklepowe półki. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz