Artykuł sponsorowany

Jak wygląda opieka nad noworodkiem z konfliktem serologicznym?

Jak wygląda opieka nad noworodkiem z konfliktem serologicznym?

Czas ciąży związany jest przede wszystkim z radością i oczekiwaniem na przybycie nowego członka rodziny. Zdarza się jednak, że przyszłe mamy czują lęk i obawę związaną ze zdrowiem malucha. Jeżeli jesteś w ciąży i masz grupę krwi Rh-, a Twój partner Rh+, może dojść do konfliktu serologicznego. Na czym polega to zjawisko i do jakich powikłań może doprowadzić? Jak wygląda opieka nad noworodkiem z konfliktem serologicznym? Jeżeli szukasz odpowiedzi na te pytania, znalazłaś się we właściwym miejscu.

Pierwsza ciąża a konflikt serologiczny

Konflikt serologiczny wywołuje chorobę hemolityczną płodu lub noworodka. U źródła problemu leży wytwarzanie przez matkę przeciwciał, które niszczą czerwone krwinki płodu. Prowadzi to do niedokrwistości i innych poważnych powikłań. W pierwszej ciąży zagrożenie jest niewielkie. Problem pojawia się, gdy czynnik Rh dostanie się do krwiobiegu matki
z Rh ujemnym w trakcie narodzin lub poronienia. Wówczas organizm matki wytwarza przeciwciała, które mogą okazać się niebezpieczne dla dziecka podczas drugiej ciąży.

Druga ciąża

Kiedy kobieta zachodzi w kolejną ciążę, uaktywniają się przeciwciała, które wytworzyły się w jej organizmie podczas porodu pierwszego dziecka. Docierają one do krwiobiegu płodu i niszczą jego czerwone ciałka krwi. W lżejszych przypadkach przeciwciała powodują niedużą niedokrwistość płodu, natomiast w poważniejszych pojawia się choroba hemolityczna, która może mieć poważne następstwa i prowadzić między innymi do obrzęku płodu, ciężkiej żółtaczki hemolitycznej lub niedokrwistości. Ważne, żeby maluch otrzymał fachową pomoc od lekarza, który specjalizuje się w opiece nad noworodkami z konfliktem serologicznym jak neonatolog Jarosław Groszko, który prowadzi indywidualną praktykę lekarską w Bytomiu
w województwie śląskim.

Jak rozpoznać konflikt serologiczny?

Na początku ciąży należy koniecznie oznaczyć grupę krwi oraz Rh obojga rodziców, aby dowiedzieć się, czy konflikt w ogóle może nastąpić. Ponadto każda mama musi przejść badanie na obecność przeciwciał przeciwkrwinkowych. Jeśli wynik jest negatywny, a zarówno tata, jak i mama dziecka mają zgodne Rh, nie ma powodu do obaw – konflikt serologiczny jest niemożliwy. Jeżeli wykryte zostaną groźne przeciwciała, kobieta zostaje otoczona szczególną opieką.

Kiedyś konflikt serologiczny w ciąży stanowił poważny problem i wiązał się z dużym zagrożeniem. Na szczęście obecnie, dzięki rozwojowi medycyny, mamy mają ogromną szansę urodzić zdrowe dziecko.

Opracowanie:
Bytom, Szymały 140a
tel. 32 289 64 03
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać