Materiał Partnera

Opieka medyczna nad wcześniakami

Opieka medyczna nad wcześniakami

Opiekę medyczną nad wcześniakami sprawują lekarze neonatolodzy, którzy diagnozują oraz leczą noworodki, a także wdrażają odpowiednie zasady profilaktyki zdrowotnej. W przypadku dzieci urodzonych znacznie szybciej przed planowanym terminem, szczególnie wdraża się monitorowanie ich zdrowia oraz rozwoju, zarówno podczas przedłużonego pobytu w szpitalu, jak i wiele miesięcy od wypisu z matką do domu. Na szczęście według statystyk większość wcześniaków to zdrowe i silne dzieci, rozwijające się prawidłowo. W dużej mierze jest to zasługa właśnie szeroko rozumianej opieki neonatologicznej.

Wcześniak – garść podstawowych informacji

Za wrześniaki uznaje się te noworodki, które urodziły się między 22 a 37 tygodniem życia. W Polsce jest to nawet 6% wszystkich urodzeń, czyli 20 tysięcy dzieci rocznie. To one wymagają specjalnej opieki lekarskiej, szybkiej i częstej diagnostyki, a także odpowiedniej pielęgnacji. Samo leczenie oraz monitoring stanu zdrowia to również za mało. Lekarze neonatolodzy uczą również rodziców wcześniaków w zakresie profilaktyki zdrowotnej oraz ogólnej codziennej opieki.

Jak długo dziecko urodzone przedwcześnie musi zaś pozostać na oddziale intensywnej opieki neonatologicznej? Najczęściej do momentu, w którym lekarz nie stwierdzi, iż noworodek może samodzielnie oddychać i ssać. Ważne jest też to, by osiągnął on 2 kilogramy masy ciała. Oczywiście wypis ze szpitala nie kończy opieki neonatologa. Lekarze m.in. rekomendują dla wcześniaków szczepionki wysokoskojarzone, wdrożenie sczepień rodzinnych w tzw. strategii kokonu, a także częste kangurowanie dziecka. Stymulacja dotykowa takich noworodków jest bardzo ważna. Po wypisie wizyty u neonatologa muszą być zaś regularne, ustalone w zależności od stanu zdrowia.

Najczęstsze powikłania u wcześniaków

Zarówno w warunkach szpitalnych, jak i później domowych wcześniak musi być otoczony specjalną opieką. W dużej mierze to rodzic musi zadbać o odczytywanie niepokojącym objawów tak, by z każdym problemem szybko udać się na wizytę u neonatologa. Ważne są przy tym przyjęcia bez kolejek i zbędnego oczekiwania. To oferuje pediatra i neonatolog Jarosław Groszko, który zajmuje się pełną opiekę wcześniaków, również przeprowadzaniem badań ultrasonograficznych.

Jakie zaś schorzenia i problemy rozwojowe mogą pojawić się u wcześniaków? Często pojawiają się u nich zaburzenia oddychania, problemy z ciśnieniem krwi, problemy z przyjmowaniem pokarmu, przedłużająca się żółtaczka, nadmierna wiotkość mięśni, trudność w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała, a także różnego rodzaju wady, od uszkodzeń mózgu począwszy, na upośledzeniu widzenia kończąc. Rodzice wcześniaków nie powinni jednak nadmiernie się stresować. Przypadków poważnych schorzeń u wcześniaków jest coraz mniej, a te, które się pojawiają, są skutecznie leczone zarówno w trakcie pobytu małego pacjenta w inkubatorze, jak i później już w domu. Wraz z dorastaniem zdecydowana większość wcześniaków nadrabia zaległości rozwojowe i dorastania.

Opracowanie:
Bytom, Szymały 140a
tel. 32 289 64 03
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz