Artykuł sponsorowany

Jak wygląda odbiór domu - zakończenie prac budowlanych to nie wszystko

Jak wygląda odbiór domu - zakończenie prac budowlanych to nie wszystko

Jak wiadomo budowa domu to bardzo złożony proces, który z reguły trwa kilka lub kilkanaście miesięcy. Nic więc dziwnego, że w momencie, gdy wszystkie prace zostaną zakończone, każdy chciałby się od razu wprowadzać. Jednak zanim będzie to możliwe, trzeba uzyskać techniczny odbiór budynku. Z pewnością nie wszyscy wiedzą co trzeba przygotować i gdzie złożyć odpowiednie wnioski. W artykule przedstawiliśmy, jak to wygląda od strony praktycznej.

Odbiór domu - potrzebne dokumenty

Nikogo nie zaskoczy fakt, że budowa domu to przede wszystkim wiele dokumentów, zgód i pozwoleń. Z pewnością doskonale zdają sobie z tego sprawę właściciele nieruchomości oraz inwestorzy, którzy kończą swój pierwszy projekt. Niestety, ale w przypadku odbioru budynku nic się nie zmienia. Jednak przed zgłoszeniem zakończenia budowy należy przygotować wiele dokumentów, które będą potrzebne. Są to między innymi:

  • dziennik budowy,
  • inwentaryzacja powykonawcza sporządzona przez geodetę,
  • oświadczenie kierownika budowy potwierdzające, że obiekt jest zgodny z obowiązującymi przepisami,
  • protokoły odbioru wszystkich przyłączy,
  • protokół odbioru pionów wentylacyjnych oraz kominów spalinowych,
  • protokół potwierdzający stan instalacji gazowej,
  • atest higieniczny szamba, jeżeli budynek nie jest przyłączony do oczyszczalni ścieków,
  • zaświadczenie o przydatności wody do spożycia.

Złożenie wniosku

Wymagane dokumenty należy złożyć w zawiadomieniu o zakończeniu prac budowlanych dla Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Czekając na decyzję, trzeba się uzbroić w cierpliwość. Inspektor ma 21 dni na zgłoszenie sprzeciwu i przedstawienie ewentualnych zastrzeżeń.

Ponadto po 7 dniach od złożenia wniosku zostanie wysłane zawiadomienie z datą kontroli przez przedstawiciela Inspektora Nadzoru Budowlanego. Należy pamiętać, aby wyznaczonego dnia stawić się na terenie budowy. Upoważniona osoba sprawdzi, czy budynek faktycznie spełnia wszystkie wymagania i jest zgodny z projektem oraz planem zagospodarowania. Jeżeli nie pojawią się żadne nieścisłości, to zostanie sporządzony protokół kontrolny. Ostatnim krokiem będzie już wydanie pozwolenia na użytkowanie.

Ile kosztuje odbiór domu?

Zacznijmy od dobrej wiadomości, a mianowicie tego, że za wydanie pozwolenia na użytkowanie budynku nie trzeba nic płacić. Jedyne koszty, które trzeba będzie pokryć, są związane z uzyskaniem wszystkich potrzebnych dokumentów oraz protokołów. Niestety wiele osób błędnie zakłada, że są to nieznaczne kwoty. Należy jednak przygotować się na wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Z pewnością potrzebna będzie pomoc specjalistów, w tym geodety. Wybierając usługi geodezyjne GEO-SERWIS, można być pewnym, że wszystkie prace zostaną zrealizowane z wysoką dokładnością. Natomiast cena nie będzie wygórowana.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz