Artykuł sponsorowany

Jak wygląda klasyfikacja złomu?

Jak wygląda klasyfikacja złomu?

Firmy prowadzące skup złomu to działalność, która niezmiennie cieszy się ogromną popularnością. W każdym domu znaleźć można przedmioty zepsute czy po prostu od lat nieużywane. Składowane w garażu lub piwnicy jedynie zajmują miejsce i zbierają kurz. Tymczasem sprzedając je do skupu złomu, można nie tylko zadbać o porządek, ale też zarobić. Trzeba jednak pamiętać o odpowiedniej segregacji złomu. Jak wygląda jego klasyfikacja i dlaczego jest ważna?

​Podstawowe rodzaje złomu

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, czym tak w zasadzie jest złom. Mówiąc najogólniej, są to wszelkiego rodzaju przedmioty wykonane z metalu, które dodatkowo można poddać procesowi recyklingu czy też złomowania. Jednak wspomniana kategoria „przedmioty metalowe” jest bardzo szeroka, dlatego biorąc pod uwagę konkretny surowiec (metal), z jakiego złom został wyprodukowany, można wyszczególnić jego różne rodzaje. Tak więc podstawowa klasyfikacja złomu obejmuje:

  • złom stalowy – zdecydowanie najczęściej występujący, dzieli się na wsadowy, a więc gotowy do bezpośredniego przetopienia w piecach hutniczych i niewsadowy, obejmujący złom lekki i ciężki, którego parametry sprawiają, że przed trafieniem do pieców przedmioty muszą zostać poddane obróbce,
  • złom żeliwny – to przede wszystkim elementy silników, maszyn oraz konstrukcji, a także stare kaloryfery, ta kategoria dzieli się na żeliwo białe (handlowe) oraz ciemne (maszynowe),
  • złom metali kolorowych – najbardziej opłacalny rodzaj złomu obejmujący metale nieżelazne oraz stopy metali, te po recyklingu zachowują swoje właściwości, chodzi tu m.in. o: aluminium, miedź, cynk, ołów czy stopy np. znalu,
  • elektrośmieci – to kategoria dodatkowa, do skupu złomu przyjmowane są np. sprzęty RTV czy AGD, których elementy kwalifikują się jako wspomniane rodzaje złomu.

Oddając złom do skupu, można samodzielnie dokonać wstępnej klasyfikacji i segregacji przedmiotów, jednak osoby, które się na tym nie znają, mogą liczyć na pomoc doświadczonych pracowników skupu.

Dlaczego klasyfikacja złomu jest ważna?

Klasyfikacja złomu przeprowadzana w firmach zajmujących się jego skupem, takich jak na przykład zlokalizowane w miejscowości Krusza Zamkowa przedsiębiorstwo Gomb-Złom, wpływa przede wszystkim na cenę. Ta uzależniona jest właśnie od rodzaju przyjmowanego złomu. Oprócz tego odpowiednia segregacja ma znaczenie dla ochrony środowiska, gdyż umożliwia sprawniejszy proces recyklingu. Natomiast sam proces recyklingu surowców i ich ponowne wykorzystanie pozwala ograniczyć zapotrzebowanie na wydobycie i produkcję nowych materiałów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz