Jak wygląda Barbórka, czyli święto górników i imieniny Barbary

Jak wygląda Barbórka, czyli święto górników i imieniny Barbary

W grudniu obchodzimy święto górników. Sprawdź, kiedy dokładnie jest Dzień Górnika i dowiedz się, jak obchodzona jest Barbórka w Polsce. Poznaj tradycje i obrzędy celebrowane każdego roku na Śląsku. Barbórka to również imieniny Barbary. Czy wiesz, ile Baś urodziło się ostatnio? Poznaj statystyki dotyczące tego imienia.

Kiedy obchodzimy Barbórkę?

Barbórka, albo Dzień Górnika, to święto wszystkich górników, które tradycyjnie obchodzone jest 4 grudnia. Jest to dzień św. Barbary z Nikomedii, która jest patronką trudnej pracy. Barbórkę świętują również geolodzy i osoby, których praca związana jest z paliwami kopalnymi. Tego dnia swoje święto celebrują również Barbary.

Barbórka, czyli imieniny Barbary

Czy wiesz, że Barbara jest stosunkowo chętnie wybieranym imieniem dla dziewczynek w Polsce? Według danych Ministerstwa Cyfryzacji w 2018 roku Barbara znalazła się na 33. miejscu w zestawieniu najbardziej popularnych imion.

Barbara - statystyki

Dla porównania w pierwszej trójce najczęściej nadawanych imion dla dziewczynek znalazły się Zuzanna (8866 urodzeń), Julia (8468 urodzeń) i Maja (8033 urodzeń).

Jak obchodzimy Barbórkę?

Zgodnie ze śląską tradycją 4 grudnia należy rozpocząć od porannej mszy odbywającej się w kościele lub cechowni przy figurze św. Barbary. Kolejny etap to uroczysty przemarsz orkiestry górniczej, która odgrywa swój hymn. Odświętna parada odwiedza rodzinne osiedla górnicze.

Uzupełnieniem uroczystości są też akademie i spotkania. Jednym z głównych punktów są również życzenia z okazji Barbórki i wydarzenia kulturalne, czyli koncerty, występy i zabawy, w których udział biorą bliscy górników.

Tradycja obchodzenia imienin w Polsce jest szczególnie popularna, dlatego tego dnia w całym kraju Barbary organizują przyjęcia imieninowe dla rodziny i przyjaciół. Twoja mama lub koleżanka to Basia? Nie zapomnij złożyć jej życzeń 4 grudnia!

Co to są karczmy piwne i combry babskie?

Nie tylko górnicy i ich rodziny celebrują swoje święto. W okresie przed Barbórką organizowane są tak zwane karczmy piwne, w których udział biorą również górnicy na emeryturze, pracownicy firm związanych z kopalniami, wykładowcy uczelni wyższych oraz studenci. Dla kobiet natomiast przygotowywane są tzw. combry babskie. Karczmy piwne są stosunkowo nową tradycją, która pojawiła się w latach 80.

Impreza ma swój określony przebieg i charakter. Najpierw zostaje odśpiewany hymn górniczy. Uczestnicy dzielą się na dwie grupy – starszych (stare strzechy) i młodszych (młode strzechy) i zasiadają przy dwóch długich stołach. Rozpoczyna się zabawa, grupy współzawodniczą miedzy sobą i zdobywają punkty. Nie obejdzie się również bez śpiewania górniczych pieśni i opowiadania dowcipów. Zasłużeni otrzymują szpady górnicze, rozdawane są też prezenty.

Wstęp na imprezę mają jedynie odpowiednio ubrane osoby, więc uczestnicy muszą założyć mundury górnicze. Wykluczone są nawet źle dopasowane skarpety. Jakie są konsekwencje popełnienia gafy? Niewłaściwie ubranego czeka wypicie piwa z solą!

Niezbędnym rytuałem jest również uroczyste ślubowanie przyszłych górników. W zwyczaju jest symboliczny skok przez skórę trzymaną przez seniorów, a także uderzenie szpadą po ramieniu.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, Wikipedia

Oceń artykuł (3)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz