Materiał Partnera

Czym jest Dom Kultury i jakie obszary wspiera?

Czym jest Dom Kultury i jakie obszary wspiera?

W dużych i małych miastach, w miasteczkach i wioskach działają instytucje, których zadaniem jest upowszechnianie wielopłaszczyznowej kultury. Domy i ośrodki kultury, centra miejskie i wiejskie prowadzą różnego rodzaju zadania mające na celu popularyzację kultury wśród lokalnej społeczności. W ramach działalności prowadzone są warsztaty, organizowane są koncerty, spektakle teatralne, itp. W niewielkiej turystycznej miejscowości na Mazurach, w Rucianem-Nidzie jest taki Dom … z duszą.

Dom Kultury w Rucianem-Nidzie. Co to za miejsce?

Dom Kultury w Rucianem-Nidzie to miejsce przyjazne każdemu. To tu oprócz wiedzy dzieli się także sercem. Tu rozwija się pasje. Oferta kulturalna przygotowywana jest tak, aby każdy bez względu na wiek mógł znaleźć coś dla siebie. Można by powiedzieć – od przedszkola do seniora. W tym niewielkim domu kultury prowadzone są różnego rodzaju warsztaty edukacyjne, m.in. plastyczne, ceramiczne, z grafiki użytkowej, teatralne, animacyjne, bębniarskie, taneczne, perkusyjne, nauka gry na instrumentach i inne. Są też tzw. zajęcia dla zdrowia: fitness, joga czy zajęcia korekcyjne dla seniorów. Od jesieni do wiosny każdy złakniony kultury znajdzie dla siebie coś muzycznego. Każdego miesiąca w kameralnej sali widowiskowej odbywają się koncerty jazzowe, bluesowe, folkowe, etniczne i inne. Na niewielkiej scenie występują artyści z całej Polski i z zagranicy. Prezentowane są tu także różne formy teatralne, przedstawienia sceniczne oraz małe formy tj. Teatr przy stoliku. W „galerii na piętrze” można podziwiać obrazy namalowane przez uczestników zajęć plastycznych i są to prace nie tylko malarskie, ale także ceramiczne. Tak ceramiczne! Ponieważ tutejsza pracownia przygotowuje i wypala zdobione misy, statuetki, gadżety promocyjne, itp. Prowadzi także na portalu społecznościowym Facebook - Artshop, gdzie można podziwiać przedmioty wykonane w tutejszej pracowni. W sezonie letnim – jak przystało na miejscowość turystyczną – dom kultury widoczny i słyszalny jest na ulicach, plażach, na deptakach i placach organizując takie wydarzenia jak: warsztaty bębniarskie pod żaglami, warsztaty plastyczne pod hasłem „Art. Plażing”, wystawy plenerowe, cotygodniowe koncerty w ramach cyklu „Muzyka mazurskiej ulicy”, akcje charytatywne, pikniki, festyny i inne. Nie da się wszystkiego opowiedzieć, tu po prostu trzeba być. Wciąż się tu coś zmienia i dzieje się. Dzięki temu zarówno mieszkańcy jak i odwiedzający tę okolicę mogą miło i kulturalnie spędzać czas. Przy domu kultury funkcjonuje także Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna, a w położonej kilka kilometrów od Rucianego-Nidy miejscowości Wejsuny znajduje się prowadzona przez dom kultury Izba Regionalna, która kultywuje pamięć po byłych mieszkańcach tych ziem.

Jaka jest rola Domu Kultury?

W każdym mieście dom kultury pełni bardzo ważną rolę. Umożliwia spędzanie aktywnie czasu całym rodzinom. Uczy i przez naukę także bawi. Jest miejscem, gdzie lokalna kultura i historia przeplata się z historią i kulturą innych regionów naszego kraju, a nawet świata. Każdy bez wyjątku ma szanse rozwijać się artystycznie, wyzwalać swoje talenty, spełniać marzenia. Dom Kultury w Rucianem-Nidzie to miejsce, które zaprasza i grzechem byłoby nie skorzystać z zaproszenia.

Odwiedź nas na www.dkruciane.pl oraz www.facebook.com/dkruciane

Opracowanie:
Ruciane-Nida, Gwarna 2a
tel. 87 423 10 33
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz