Artykuł sponsorowany

Jak wybrać właściwą przychodnię ginekologiczno-położniczą?

Jak wybrać właściwą przychodnię ginekologiczno-położniczą?

Każda kobieta w ciąży lub też ją planująca powinna szczególną uwagę zwrócić na wybór właściwej placówki ginekologiczno-położniczej, która podejmie się tzw. prowadzenia ciąży. Ważne jest to, by kadra lekarzy i położnych z danej przychodni otoczyła pacjentkę kompleksową opieką medyczną, a także, by zagwarantowała jej komfort. Poleca się zatem wybierać przychodnie specjalistyczne, które zatrudniają doświadczonych specjalistów. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Szeroki wybór ginekologia prowadzącego

Ciąża to dla kobiety specyficzny czas, w którym ważne jest dobre odżywianie, wysypianie się, a także brak stresu. Nic zatem dziwnego, że panie szukają ginekologów gwarantujących przyjazną atmosferę podczas wizyt, a także kompleksową opiekę medyczną. Poczucie komfortu jest bowiem w trakcie badań niesamowicie ważne. Co zatem zrobić, aby wybrać właściwego specjalistę?

Najlepsze poradnie ginekologiczno-położnicze w Polsce zatrudniają nawet kilku doświadczonych ginekologów. Kobiety zapisujące się do takich przychodni czy klinik mają zatem możliwość skonsultowania się z nawet z dwoma, czy trzema lekarzami przed wyborem tzw. ginekologa prowadzącego. Taka sposobność oferowana jest pacjentkom Centrum Medycznego PROMED, którego zespół ginekologiczno-położniczy składa się z kilkunastu specjalistów. Przyjmują oni w dwóch placówkach w Nowym Sączu zarówno w ramach kontraktów NFZ oraz LUXMED, jak i prywatnie.

Dostęp do wszystkich badań ginekologicznych

Przed wyborem poradni ginekologiczno-położniczej ważne jest sprawdzenie tego, jaką technologią diagnostyczną ona dysponuje, a także jakie badania – również bezpłatnie na kontraktach NFZ – jest w stanie wykonać. Najlepsze pracownie diagnostyki prenatalnej oraz ginekologicznej zapewniają cytologię; kolposkopię; monitorowanie tętna płodu UDT; KTG. czyli zapis pracy serca płodu; USG ciążowe; USG 3D/4D; a także USG transvaginalne. Prócz tego ważne są badania ogólnego stanu zdrowia (m.in. określenie masy ciała, okresowe pomiary ciśnienia tętniczego czy też ocena wymiarów miednicy) oraz ciążowe badania laboratoryjne. Do nich zalicza się zaś:

  • morfologię krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • badanie antygenu HBs,
  • badanie HIV,
  • posiew pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących- Streptoccocus Agalactiae,
  • badanie VDRL, HCV w grupie kobiet ze zwiększonym populacyjnym ryzykiem,
  • przeciwciała anty-D u kobiet Rh (–),
  • badanie w kierunku toksoplazmozy (IgM).

Kobiety w ciąży powinny zatem wybrać placówkę ginekologiczno-położniczą, która oferuje wszystkie obowiązkowe i dodatkowe badania od 10 do 40 tygodnia ciąży.

Interdyscyplinarna opieka medyczna

Kolejnym wyznacznikiem, którym warto kierować się przy wyborze placówki ginekologiczno-położniczej jest to, czy jest ona w stanie zapewnić interdyscyplinarną opiekę medyczną. Kobiety w ciąży nie tylko muszą mieć przygotowany kalendarz badań. Prócz nich, a także regularnych wizyt istotne są także konsultacje stomatologiczne, kardiologiczne, dietetyczne, endokrynologiczne, a nawet psychiatryczne, nefrologiczne oraz chirurgiczne. Szczególnie jest to ważne dla pacjentek, w przebiegu chorób przewlekłych czy też genetycznych.

Każda kobieta, która chce zadbać o bezstresowe i szczęśliwe rozwiązanie, powinna zatem wybierać poradnie ginekologiczno-położnicze, które działają w większych centrach medycznych z dostępem do nowoczesnej aparatury diagnostycznej i z kadrą lekarzy o różnych specjalizacjach. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz