Materiał Partnera

Jak wybrać stację pogodową

Jak wybrać stację pogodową

Dzięki przewidywaniu pogody wiemy, jak się ubrać i w jaki sposób możemy spędzić czas, nie dając zaskoczyć się deszczowi czy fatalnym warunkom na drodze. Nie musimy polegać na telewizyjnych prognozach, które im bardziej długoterminowe, tym bardziej zawodne. Własna stacja pogodowa pozwoli szybko rozeznać się w warunkach panujących obecnie oraz tych, których należy się spodziewać.

Możliwości stacji pogodowej

Stacje pogodowe mogą być analogowe i cyfrowe. Analogowe potrafią dawać najwyżej cztery wskazania – temperaturę, wilgotność, ciśnienie i godzinę. Mają postać tarcz ze wskazówkami. Są oprawione w drewno. Pełnią funkcję w dużej mierze ozdobną. Nadają wnętrzu eleganckiego, klasycznego, choć nieco starodawnego charakteru.

Cyfrowa stacja pogodowa daje większe możliwości. Wskazuje nie tylko cztery bazowe parametry, które pokazywały stacje analogowe, ale też np.: fazy księżyca, kierunek wiatru, ilość opadów.  Precyzja pomiaru stacji cyfrowych wynika z tego, że łączą się z czujnikiem umieszczonym na zewnątrz. Sposób prezentacji danych jest wygodniejszy niż w przypadku stacji analogowych – zamiast wskazówek mamy czytelne informacje na ekranach LCD, a w modelach bardziej zaawansowanych – wykresy.

Jak wybrać stację pogody

Decydujemy się na zakup stacji pogodowej, bo potrzebujemy dokładnych informacji. Dlatego, wybierając konkretny model, należy skupić się przede wszystkim na precyzji pomiarów. Błąd pomiaru jest wskazywany w specyfikacji produktu. Za 100 zł można dostać stację pogodową, która pomyli się najwyżej o 0,1°C podczas pomiaru temperatury oraz o 1% w przypadku podawania wartości ciśnienia.

Kolejna istotna rzecz to ekran. Rozmiar oraz układ informacji na wyświetlaczu będą kluczowe dla komfortu użytkowania. Warto zaplanować z wyprzedzeniem ulokowanie urządzenia w domowej przestrzeni i zastanowić się, z jakiej odległości oraz pod jakimi kątami będziemy zerkać na nie najczęściej.

Dwie kolejne sprawy, na które warto zwrócić uwagę, to zasilanie oraz możliwość zapisu danych. Czy będziemy potrzebowali baterii? Jeżeli tak, to ilu? Na jak długo wystarczy jeden komplet? Co do zapisu danych, należy poszukać informacji o pojemności pamięci. Jeżeli planujemy analizowanie informacji ze stacji, musimy mieć pewność, że można przesłać je na komputer, tak aby skorzystać z odpowiedniego oprogramowania meteorologicznego.

Ostatnia sprawa, która decyduje o komforcie użytkowania – czy stacja łączy się z czujnikiem bezprzewodowo? Jeżeli nie, będziemy zmuszeni do „ozdobienia” domu kolejnym kabelkiem, a dodatkowo urządzenie będzie musiało być ulokowane w pobliżu okna.

Im większy wybór, tym lepiej. Ciekawe stacje pogodowe, zarówno analogowe, jak i cyfrowe, można znaleźć na www.demus-zegarki.pl.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz