Materiał Partnera

Jak wybrać narty i wiązania narciarskie?

Jak wybrać narty i wiązania narciarskie?

Wybór nart nie jest wbrew pozorom zadaniem zbyt skomplikowanym Wystarczy w tym przypadku pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Kluczowe znaczenie mają długość nart, kształt, twardość oraz waga i sztywność poprzeczna. Istotne są również materiały, z którego narty są wykonane. Najlepsze modele posiadają drewniany rdzeń i są budowane w technologii sandwich.

Długość nart

Im narta jest krótsza, tym łatwiej można na niej skręcać. Z drugiej strony deski dłuższe są szybsze i bardziej stabilne. Nowoczesne nartynieco węższe w środku, w miejscu przypięcia buta oraz szersze na końcach. Wówczas narta dociśnięta do śniegu i wychylona na bok sama wykonuje łuk (to tzw. carving). W zależności od szerokości, narta ma różny promień skrętu. W przypadku modeli rekreacyjnych jest to od 10 do 20 metrów. Im promień większy, tym szersze łuki można wycinać na śniegu. Oczywiście promień ten w czasie jazdy można nieco zwiększyć lub zmniejszyć poprzez regulację dociśnięcia i wychylenia do stoku.

Twardość nart

Im narta jest twardsza, tym bardziej jest dynamiczna. Jednak z drugiej strony gorzej się na niej skręca. Dlatego twarde narty nie są polecane osobom początkującym. Kolejnym istotnym parametrem w przypadku nart jest sztywność poprzeczna. U narciarzy amatorów nie ma jednak większego znaczenia, bo w czasie skrętów zbyt mocno nie wychylają się. Warto również pamiętać o tym, że narty mają dość zróżnicowaną wagę mimo niekiedy podobnej długości. Modele dedykowane dla dzieci i osób początkujących są lżejsze, podobnie jak te przeznaczone dla kobiet. Można na nich łatwiej skręcać, ale w czasie jazdy są mniej stabilne. Narty dla osób doświadczonych i większych są cięższe.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Nie ma nart idealnych do wszystkiego. Dlatego na początku warto zastanowić się nad poziomem swojego zaawansowania i stylem jazdy. Generalnie osoby początkujące powinny postawić na narty sięgające do brody. Osoby bardziej doświadczone i takie, które preferują jazdę szybką mogą pozwolić sobie na zakup desek dłuższych. Jeśli nie jesteśmy pewni ani swoich umiejętności, ani wybranego sprzętu, możemy zwrócić się o pomoc przy wyborze w dobrym sklepie sportowym, takim jak na przykład FreaksShop. Co ciekawe, panuje powszechne przekonanie, że wiązania kupuje się razem z nartami. W tym przypadku znaczenie ma przede wszystkim skala wypięcia. To wyznacznik przy jakiej sile uderzenia w razie wypadku narty odczepią się od butów. W teorii odzwierciedla ona wagę. Osoba ważąca 80 kg jeździć powinna więc na wiązaniach ustawionych na 8.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz