Materiał Partnera

Jak wybrać buty narciarskie?

Jak wybrać buty narciarskie?
Buty to niezwykle istotny element wyposażenia każdego narciarza. Uważa się nawet, że mogą być ważniejsze od samych nart. Dlaczego? Bo to właśnie buty w dużej mierze decydują o komforcie jazdy, a przede wszystkim o bezpieczeństwie. Źle dobrane obuwie odbiera bowiem przyjemność z jazdy, a do tego sprzyja kontuzjom. Poza tym w butach narciarskich nie tylko jeździmy, ale też chodzimy, dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór butów narciarskich.

Jak przymierzać buty narciarskie?

Odpowiednie dopasowanie buta narciarskiego wymaga więcej uwagi, niż w przypadku obuwia tradycyjnego, rządzi się również innymi prawami. Przede wszystkim chodzi tu o rozmiar buta. Okazuje się bowiem, że buty narciarskie często będą miały inny – zazwyczaj mniejszy – rozmiar niż obuwie, które nosimy na co dzień. Dobre buty narciarskie powinny być ściśle dopasowane, niemal opinające tak, że duży palec będzie wręcz dotykał czubka buta. Choć może się to wydawać zaskakujące, to jednak tak dopasowane buty gwarantują największy komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jednocześnie należy jednak unikać modeli, które powodują dyskomfort, np. uciskają stopy. Należy bowiem zaznaczyć, że tak samo jak ważna jest długość stopy, tak istotne znaczenie dla dopasowania obuwia narciarskiego ma również jej szerokość. Z tego powodu, w przypadku odczuwania dyskomfortu przy przymierzaniu, nie należy od razu wybierać większego rozmiaru, a wypróbować inne modele lub marki. Aby prawidłowo ocenić dopasowanie obuwia, trzeba też pamiętać o odpowiedniej pozycji podczas przymiarki – należy zapiąć klamry i lekko zgiąć nogi w kolanach. Warto przy tym zwrócić uwagę, czy pięta nie unosi się w bucie – może to bowiem oznaczać, że wybraliśmy zbyt duży rozmiar.

Na co zwracać uwagę?

Jakie kryteria warto brać pod uwagę przy zakupie butów narciarskich? Należy zwrócić uwagę na następujące cechy:

  • Rodzaj buta – na rynku dostępne są buty damskie, męskie oraz dziecięce. Chodzi tu jednak nie tylko o kolorystykę, ale także o konstrukcję butów. Damskie modele są z reguły nieco niższe i lżejsze, z kolei dziecięce odpowiadają węższym stopom. Istnieją również specjalne modele butów przeznaczone do konkretnych dyscyplin narciarskich, np. jazdy typu freestyle czy ski tour.
  • Twardość buta – tzw. flex ma kluczowe znaczenie dla stylu jazdy i stopnia zaawansowania narciarza. Początkujący z reguły decydują się na buty miękkie, które są elastyczne i zapewniają dobrą amortyzację. Natomiast bardziej zaawansowani narciarze, preferujący szybką jazdę, powinni wybierać twardsze i sztywniejsze modele.
  • Wkładki - w wielu modelach butów narciarskich znajdziemy wkładki termoformowalne, czyli takie, które dopasowują się do stopy pod wpływem ciepła.
  • Marka – nie bez znaczenia jest dobra marka butów narciarskich. Producent powinien specjalizować się w produkcji buta na narty.

Renomowane sklepy z wyposażeniem dla narciarzy, czego przykładem jest NartyKrakow.pl, oferują fachowe doradztwo przy zakupie butów narciarskich. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą wybrać najlepsze buty na narty.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz