Materiał Partnera

Jak wybrać komin do domku letniskowego?

Jak wybrać komin do domku letniskowego?

Domy letniskowe wbrew swej nazwie mogą służyć nam jako miejsce wypoczynku nie tylko latem, ale również w czasie chłodniejszych pór roku. A nawet latem mogą zdarzać się chłodniejsze, deszczowe dni. Właśnie dla takich okoliczności warto w domku zainstalować system grzewczy. Niezbędnym jego elementem będzie komin. Co należy brać pod uwagę przy wyborze komina, żeby mieć pewność nie tylko wysokiego komfortu, ale również bezpieczeństwa?

Rodzaj systemu grzewczego

Dominującym trendem w budowaniu domków letniskowych jest wyposażanie ich w system grzewczy oparty na wykorzystaniu kominka na drewno lub pieca kaflowego zasilanego węglem lub innymi paliwami stałymi. W praktyce nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby domek był ogrzewany przy użyciu instalacji centralnego ogrzewania. Rozwiązania te różnią się między sobą pod wieloma względami – kosztów wykonania i eksploatacji, estetyki, funkcjonalności i wydajności. Zmienia się również zastosowanie komina. W przypadku instalacji centralnego ogrzewania komin służy jedynie za wylot dla gazów i pyłów powstających w procesie spalania paliw, ciepło natomiast transportowane jest do odbiorników rozmieszczonych w domu. Z kolei kominy podłączone do kominków, pieców kaflowych odpowiedzialne są dodatkowo za rozprowadzanie ciepła na wyższe kondygnacje.

Rodzaj paliwa

Ta kwestia dotyczy przede wszystkim kominów podłączonych do pieców grzewczych zasilających centralne ogrzewanie. Komin powinien być dostosowany do rodzaju paliwa spalanego w takim urządzeniu. Dlaczego ma to znaczenie?

- Spaliny wytwarzane w procesie spalania różnych paliw mają różną charakterystykę – mówi przedstawiciel firmy TanieKominy.plPaliwa stałe, takie jak drewno i węgiel dają dym o bardzo wysokiej temperaturze, dlatego też komin odprowadzający te dymy powinien być wykonany z materiału kwaso-żaroodpornego. W przeciwnym wypadku dojdzie do stopienia komina. Z kolei paliwa gazowe i olej opałowy uwalniają spaliny z dużą zawartością związków kwasowych i pary wodnej. Gazy te mieszają się ze sobą i jeśli dojdzie do ich skroplenia wewnątrz komina, będzie on narażony na działanie kwasów. Wkład kwaso – żaroodporny to  taki, który będzie w stanie sprostać kontaktowi ze spalinami  o charakterze kwaśnym –  związkami chloru , siarki  itp. - i czego nie ulegnie korozji , a  jednocześnie będzieodporny na pożar sadzy w kominie, w wyniku zapalenia się smoły. W bardzo dobrej cenie z gwarancją i atestem  wkłady takie  okrągłe i owalne  do kanałów prostokątnych ,  a  także  kominy izolowane  stalowe zewnętrzne, można zakupić w popularnym sklepie internetowym www.TanieKominy.pl

Tradycyjny czy systemowy?

Ostatnią rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj komina. Czy będzie on wykonany tradycyjnymi metodami murarskimi, czy może będzie pochodzić z oddzielnie zakupionego systemu, montowanego na miejscu. Klasyczne murowane kominy sprawdzają się w przypadku kominków opalanych drewnem, są odporne na uszkodzenia i dobrze rozprowadzają ciepło. Niemniej ich postawienie jest dość kosztowne, dlatego coraz częściej wybierane są kominy systemowe, które pod względem właściwości w niczym nie ustępują kominom klasycznym, są przy tym bardzo szczelne i mogą współpracować z różnymi źródłami ciepła.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz