Artykuł sponsorowany

Jak wybrać działkę budowlaną?

Jak wybrać działkę budowlaną?

Wybór odpowiedniej działki budowlanej to kwestia wykraczająca daleko poza sam aspekt finansowy jej zakupu. Zanim bowiem podejmiemy decyzję o nabyciu, musimy przeanalizować szereg istotnych czynników, które mogą zdecydowanie zwiększyć nasze wydatki, a nawet doprowadzić do uniemożliwienia budowy wymarzonego domu. O jakich elementach należy więc pamiętać i jak podjąć dobrą decyzję?

Zagospodarowanie przestrzenne

Niektórzy często zapominają, że nawet działka pozornie idealna pod względem lokalizacji i wymiaru, może nie być wpisana w rejestr lokalizacji na których dozwolone jest budowanie domów. Może ona funkcjonować na przykład jako działka rolna, co będzie wiązało się z szeregiem kroków mających na celu jej przekształcenie w obszar budowlany. Na początku powinniśmy więc dowiedzieć się, czy gmina na terenie której znajduje się konkretny areał, posiada plan zagospodarowania przestrzennego. Ważna jest także sama klasa gruntu, gdyż przekształcenie najwyższych gatunkowo ziem, będzie wiązało się z ogromnymi kosztami, naliczanymi od jednostki powierzchni.



Warunki hydrologiczne

Ważnym elementem przy wyborze działki są także warunki jakie oferuje nam dany teren. Chodzi między innymi o typ gruntu, rodzaj gleby oraz poziomy wód gruntowych, które będą mieć ogromne znaczenie dla kosztów budowy (zastosowane fundamenty, dodatkowa izolacja itp.). Problemy możemy napotkać szczególnie, gdy będziemy mieć do czynienia z podłożem piaszczystym i gliniastym, a także ziemiami organicznymi, które mogą bezpośrednio wpływać na niszczenie materiałów budowlanych. W celu zbadania czy inwestycja okaże się możliwa, powinniśmy skorzystać z pomocy geologa lub hydrologa, który wyróżni wszystkie istotne parametry, mające znaczenie dla realizacji inwestycji budowlanej na konkretnej działce.

Wymiary działki

Kolejny istotny czynnik to wymiary działki, mające bezpośredni wpływ na wybór konkretnego projektu, a także wygodne jego użytkowanie. Jeśli teren sąsiaduje z innymi działkami i trudno o jednoznaczne wytyczanie granic, powinniśmy skorzystać z pomocy geodety, który dostarczy nam odpowiednie mapy geodezyjne. Dodatkowo, pod względem wymiarów panuje przekonanie, że działka służąca pod budowę jednorodzinnego domu, powinna mieć powierzchnię około tysiąca metrów kwadratowych. Musimy też pamiętać o tym, aby dom znalazł się w odpowiednim oddaleniu od granic (4 metry w przypadku ściany z oknami i 3 metry gdy nie ma okien). W przypadku skrajnie trudnych rozmiarów będziemy musieli skorzystać ze wsparcia profesjonalnego biura projektowego, które opracuje optymalne rozwiązanie, dopasowane do naszych potrzeb.

Ukształtowanie terenu

Znaczenie dla każdej inwestycji ma to, czy mamy do czynienia z obszarem górskim czy płaskim, jakie są kierunki spadku terenu, a także pozostałe elementy wchodzące w skład otoczenia danej działki. Jeśli wybrany przez nas areał jest mocno nachylony, będziemy musieli zmierzyć się z pewnymi ograniczeniami w wyborze projektu budowlanego, a także działaniami mającymi doprowadzić do wyrównania. Znaczenie ma także nasłonecznienie stoku, które wpłynie między innymi na ustawienie frontu budynku.

Dojazd i przyłącza

Nawet najbardziej atrakcyjna cenowo i architektonicznie działka może stanowić poważny problem i późniejszy wydatek, jeśli jest znacznie oddalona od drogi publicznej. Dostęp do trasy dojazdowej możemy sprawdzić w urzędzie miasta bądź też gminy, co powinno uchronić nas przed nieprzyjemnymi niespodziankami. Równie ważna jest możliwość przyłączu do podstawowych mediów takich jak gaz, prąd i woda, bowiem gdy działka jest odosobniona od tych źródeł, musimy liczyć się ze znaczącym wzrostem kosztu przyłączy do sieci.

Jeśli udało nam się znaleźć działkę, która w sposób optymalny spełnia wymienione wymagania, możemy przejść do wyboru konkretnego projektu architektonicznego, a na późniejszym etapie, do pomiarów geodezyjnych. W przypadku tych ostatnich warto skorzystać usług doświadczonych geodetów takich jak inżynier Błażej Fuczek z miejscowości Przeciszów, który na terenie województwa małopolskiego realizuje kompleksowe działania z tego obszaru. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz