Artykuł sponsorowany

Jak wybrać drewno na altany ogrodowe? Poznaj ofertę Tartaku Okalewo

Jak wybrać drewno na altany ogrodowe? Poznaj ofertę Tartaku Okalewo

Obok roślin i drzew, w przydomowym ogrodzie może znaleźć się również altana. Umożliwia ona domownikom odpoczynek w komfortowych warunkach – uchroni zarówno przed deszczem, jak i promieniami słońca. Osoby zainteresowane ustawieniem w ogrodzie altany, mogą zakupić ją gotową lub samodzielnie zbudować. W drugim przypadku potrzebny będzie projekt i materiał – drewno na altanę. Podpowiadamy, jakie drewno sprawdzi się najlepiej w przypadku takich konstrukcji.

Altana w ogrodzie – od czego zacząć?

Właściciele ogrodów, którzy chcą samodzielnie zbudować altanę, powinni rozpocząć od przygotowania jej projektu. Dlaczego? Od jej wielkości zależy nie tylko ilość potrzebnego materiału, czyli drewna, lecz także konieczność wystąpienia o ewentualne pozwolenie. Kiedy uzyskanie pozwolenia na budowę altany będzie niezbędne? Zgodnie z aktualnymi przepisami wówczas, gdy powierzchnia zabudowy takiego obiektu będzie przekraczać 35 m kw., a jego wysokość przekroczy 4 m lub 5 m – odpowiednio przy dachach płaskich i stromych.

Inwestor, którzy przygotuje projekt altany dowie się ile drewna potrzebuje, aby postawić taki obiekt. Potrzebną ilość desek można zakupić tartakach. Drewno na altany ogrodowe oferuje Tartak Okalewo prowadzony przez Jarosława Lewandowskiego. Już od ponad 20 lat oferuje swoim klientom wysokiej jakości produkty. Firma wykonuje na zamówienie meble drewniane i inne elementy architektury ogrodowej. Ponadto zajmuje się obróbką drewna i dostarczaniem tarcicy. Tartak oferuje wyroby z drewna iglastego i liściastego, takie jak kontrłaty, łaty, podbitki dachowe, drewno opałowe, sztachety, więźba dachowa, a także deski obrzynane.

Jak wybrać drewno na altanę ogrodową?

Altany ogrodowe najczęściej wykonuje się z drewna. Przy budowie takich obiektów najlepiej sprawdza się drewno świerkowe i sosnowe. To drewno miękkie, zatem jego obróbka nie sprawia większych kłopotów. Wymienione gatunki drewna to nie jedyne, których zakup warto rozważyć.

Niezależnie od wybranego gatunku drewna, inwestor musi pamiętać, aby deski były zdrowe i  wysuszone. Budowa altany z zawilgoconych materiałów doprowadzi do wypaczenia konstrukcji. Właśnie dlatego specjaliści zalecają inwestorom zakup drewna z tartaków. Pracujący tam fachowcy posiadają urządzenia, za pomocą których są w stanie określić wilgotność sprzedawanego materiału.

Drewno, z którego zostanie wykonana altana, musi zostać odpowiednio zaimpregnowane. Przy wyborze preparatów również warto skorzystać z pomocy specjalistów. Jedynie zastosowanie sprawdzonego impregnatu gwarantuje, że altana, która będzie znajdować się w ogrodzie przez cały rok, będzie odpowiednio chroniona przed czynnikami atmosferycznymi, np. deszczem, mrozem i słońcem.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz