Artykuł sponsorowany

Jak utrzymywać w czystości drogi latem i zimą?

Jak utrzymywać w czystości drogi latem i zimą?

Utrzymanie w czystości dróg publicznych, np. ich odśnieżanie to zadanie ich zarządców. W przypadku dróg gminnych są to wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci miast. To oni mają obowiązek utrzymywania ulic w dobrym stanie technicznym, ich oświetlania czy odśnieżania. Zaliczenie dróg do kategorii dróg gminnych następuje na drodze odpowiedniej uchwały rady gminy czy po zasięgnięciu opinii zarządu powiatu.

Drogi gminne i miejskie

Niezależnie od pory roku drogi wymagają czyszczenia i powinny być regularnie porządkowane. W przypadku dróg gminnych i miejskich należy to do zadań gminy oraz ratusza. Zadania tego rodzaju są jednak bardzo często zlecane firmom prywatnym, takim jak na przykład wrocławski Mader Serwis, które powinny je wykonywać w sposób rzetelny. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku niewywiązywania się z obowiązków związanych z usuwaniem błota, śniegu czy innych nieczystości z ulic trzeba się liczyć z karą grzywny. W przypadku dróg gminnych i miejskich taka odpowiedzialność spada na ogół na pracownika wyznaczonego do koordynacji określonego zadania przez burmistrza, wójta czy prezydenta miasta.

Okres letni

W okresie letnim wykonywane są najczęściej wszelkiego rodzaju roboty interwencyjne, utrzymaniowe i zabezpieczające drogi. Do zadań zarządcy należy również zlecanie wykonania okresowych pomiarów natężenia ruchu i uzgadnianie lokalizacji obiektów niezwiązanych z potrzebami ruchu drogowego w pasie drogowym. Ma to związek np. z wydawaniem zezwoleń na zajęcie pasa drogowego. Bardzo ważnym zadaniem zarządców dróg jest również utrzymywanie zieleni przydrożnej, w tym sadzenie i usuwanie drzew czy krzewów. Warto wykorzystać to, że w okresie letnim nie ma tylu obowiązków, co zimą, i wykonać te prace, których nie da się wykonać podczas innych pór roku.

Okres zimowy

W okresie zimowym ulice powinny być systematycznie odśnieżane oraz posypywane popiołem lub solą, aby zapewnić uczestnikom ruchu drogowego maksymalne bezpieczeństwo. Również swoje obowiązki mają właściciele chodników położonych wzdłuż ulic. Do ich zadań należy usuwanie z nich błota, śniegu lodu i innych zanieczyszczeń oraz utrzymywanie ich w czystości. Drogi wymagają zdecydowanie najwięcej uwagi w okresie zimowym, w sytuacji, gdy pada śnieg, a na zewnątrz panują niskie temperatury. Zamarznięta powierzchnia stanowi bowiem poważne zagrożenie dla kierowców i pieszych. W takim przypadku konieczne jest regularne odśnieżanie ulic, do czego wykorzystywane są pługi śnieżne, oraz posypywanie dróg substancjami, które rozpuszczają lód np. solą drogową. Wszystko to regulowane jest oczywiście odpowiednimi przepisami prawa. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz