Artykuł sponsorowany

Rodzaje dywanów i ich pranie

Rodzaje dywanów i ich pranie

Dywan dodaje stylu, poprawia estetykę wnętrza i może wyglądać bardzo interesująco nadając pomieszczeniu prestiżu. Występują w nieskończonej liczbie możliwości kolorystycznych i wzorzystych. Powinno się go dobierać odpowiednio do wnętrza oraz zwracać uwagę, z jakiego włókna został wyprodukowany. Taki efektowny dodatek stworzy pomieszczenie luksusowym i niepowtarzalnym. Jak dbać i prać taki dywan, aby wciąż pięknie wyglądał?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dywanu?

Najważniejsze to wybrać odpowiednią jakość dywanu, aby posłużył nam  na lata. Podstawową cechą jest ilość punktów lub tzw. pęczków na metr kwadratowy – im większa tym lepsza. Standard dla dywanów gładkich jest ilość w granicach 150-500 tysięcy na 1 m2, co pozwala nam cieszyć się jego miękkością i już daje wyraźny wzór. Gęste dywany jedwabne lub wiskozowe mają aż dwa miliony punktów i wzór może przypominać nam malowany obraz. Jednak są jeszcze takie, które mają grube włókno i wtedy ciężko zmieścić dużą liczbę pęczków. Każdy z nas zauważył też, że dywany są dość ciężkie. To kolejna ich cecha. Im waży więcej tym będzie masywniejszy, bardziej miękki i lepszy jakościowo. Jakość dywanu zależy też od rodzaju włókna z jakiego jest wykonany. Rozróżnia się te z włókien naturalnych ( wełna, jedwab, bawełna) i z włókien sztucznych ( akryl, wiskoza, polipropylen i inne).

Pielęgnacja

Nie każdy dywan nadaje się do każdego pomieszczenia. Jednak zazwyczaj przy jego kupnie kierujemy się gustem i wzorem, jaki nam się po prostu spodoba. W zależności od rodzaju materiału, zależy sposób jego pielęgnacji  i odpowiednie czyszczenie. W zależności, co wybierzemy: usuwanie plam, pranie dywanu, czyszczenie czy zwykłe trzepanie będzie łatwiejsze lub bardziej czasochłonne, może być wymagane rzadziej lub z większą częstotliwością. Do prania dywanów najczęściej używa się delikatnych środków piorących, najlepiej szarego mydła z wodą. Na co dzień poleca się też szampowanie dywanów ( oprócz wiskozowych), czyli czyszczenie za pomocą piany. Przyjmuje się, że dywany czy wykładziny powinny zostać odświeżone przez specjalistę raz do roku. Najlepiej wiosną lub latem. Wtedy można skorzystać z usług firmy Kobi Cleaning, Czyszczenie Dywanów Wykładzin, Tapicerek. Główną zasadą zachowania czystości i trwałości dywanów jest wyrobienie u domowników nawyku zmieniania butów na kapcie. Dzięki temu piach i błoto z dworu nie będą wnoszone na dywan, a obcasy nie wbiją się w miękką strukturę. Niestety kurz, okruchy, włosy i piasek bardzo łatwo wbijają się w materiał dywanów. Należy zatem regularnie odkurzać dywan przynajmniej 2 razy w tygodniu, aby pozbyć się tych zanieczyszczeń. Wdeptywanie piasku powoduje ścinanie runa i obniża jego żywotność. Po odkurzanie, za pomocą miękkiej szczotki, zaczesz dywan w jedną stronę ,,z włosem”. Warto pamiętać, aby pod dywan podłożyć antypoślizgową matę gumową, szczególnie gdy jest położony w miejscu o dużym natężeniu ruchu. Unikniesz przesuwania dywanu i tworzeniu się fałd.

Impregnacja

Po każdym czyszczeniu oraz usuwaniu plamy dywan należy zaimpregnować, ponieważ środki czyszczące usunęły nałożoną przez producenta warstwę impregnatu. Impregnacja to nałożenie cienkiego filtru, utrudniającego przenikanie brudu i kurzu do runa dywanu.

Popularne rodzaje dywanów

Najpopularniejszy obecnie jest dywan typu Shaggy o runie wyższym kilkucentymetrowym. Ze względu na swoją miękkość używa się je do sypialni, pokojów dziecięcych lub w salonie pod stolik kawowy. W domach spotyka się jeszcze dywany wełniane, akrylowe, polipropylenowe i poliamidowe.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz