Artykuł sponsorowany

Jak utrzymać wózek widłowy w dobrym stanie technicznym?

Jak utrzymać wózek widłowy w dobrym stanie technicznym?

Wykorzystanie wózka widłowego w pracach związanych z magazynowaniem czy transportowaniem towarów niewątpliwie usprawnia te procesy oraz zwiększa ich bezpieczeństwo. jednocześnie należy mieć świadomość, że funkcjonalność pojazdu zależeć będzie od stanu technicznego – nieprzewidziane awarie mogą bowiem uniemożliwić jego użycie. W artykule radzimy, jak skutecznie im zapobiegać.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Funkcjonalność wózka jezdniowego podnośnikowego uzależniona będzie od stanu, w jakim go  zakupimy. Jeśli decydujemy się na nowy pojazd, nie powinien pojawić się żaden problem. Mamy tu gwarancję producenta, a często też dystrybutora. Wątpliwości wzbudzać może natomiast sztaplarka z drugiej ręki. Warto jednak zwrócić uwagę, że popularność tych pojazdów wpływa też na dostępność sprzętu wysokiej jakości także na rynku wtórnym. Używane wózki widłowe, jak zapewnia firma IPZ, przed dopuszczeniem do sprzedaży poddawane są przeglądom technicznym, a wszelkie wykryte nieprawidłowości usuwane nim sprzęt pojawi się w ofercie. Zazwyczaj też pojazdy te trafiają ponownie na rynek po zakończeniu umów leasingowych, zatem nie są mocno zniszczone.

Innym czynnikiem wpływającym na funkcjonalność będzie dostosowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb firmy. Asortyment dystrybutorów jest niezwykle szeroki i bez trudu znajdziemy w nim modele przeznaczone do pracy na zewnątrz lub w zamkniętych pomieszczeniach. Typ obsługiwanych ładunków determinuje rodzaj niezbędnego osprzętu. Sztaplarka może być bowiem wyposażona nie tylko w standardowe widły, ale też specjalistyczne chwytaki. Użycie wózka zgodnie z jego przeznaczeniem ma ogromny wpływ na awaryjność oraz bezpieczeństwo znajdujących się w pobliżu osób.

Jak prawidłowo używać sztaplarki?

Podstawową kwestią jest wspomniane już bezpieczeństwo pracy, a jego zachowanie wymaga odpowiedniej postawy ze strony pracowników. Do prowadzenia wózka widłowego i operowania nim niezbędne są uprawnienia UDT. Te zdobywa się na drodze kursu, a warunkiem ich otrzymania jest egzamin zdany z wynikiem pozytywnym. Prawidłowa eksploatacja obejmować będzie natomiast transport wyłącznie ładunków, nie osób. Niektóre modele pozwalają na podniesienie na wyższy poziom także kabiny operatora, jednak nie wszystkie. Jeżeli konieczne jest prowadzenie prac na wysokości, należy użyć przeznaczonego do tego sprzętu.

W zakresie poprawnego użytkowania leży ponadto serwis wózków widłowych. To powierzyć powinniśmy profesjonalistom, którzy dobrze znają problematykę tych pojazdów. Regularnie trzeba zlecać przeglądy techniczne, konserwacyjne oraz UDT. Zgodnie z przepisami wymagane są też okresowe pomiary elektryczne. Stała współpraca z firmą prowadzącą usługi serwisowe jest niezbędna ze względu na ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych awarii, czego nie można nigdy wykluczyć, nawet jeśli dbamy o sprzęt w każdym jego aspekcie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz