Artykuł sponsorowany

Jak szybko i bezstresowo zorganizować przeprowadzkę mieszkania?

Jak szybko i bezstresowo zorganizować przeprowadzkę mieszkania?

Pakowanie się na ostatnią chwilę, stos kartonów, w których może być dosłownie wszystko, ogromna ilość niepotrzebnych bibelotów… Chyba każdy, kto przeprowadził się bez dokładnego planu i nie przemyślał sposobu pakowania, zmierzył się choć raz w życiu z tymi problemami. Przeprowadzka mieszkania wymaga cierpliwości, organizacji i determinacji. Przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże Ci szybko i bezstresowo zorganizować przeprowadzkę mieszkania.

Przede wszystkim plan operacji

Nigdy pod żadnym pozorem nie pakuj się na ostatnią chwilę! Nie próbuj też przenosić się na nowe miejsce z zapasem żywności, śmieci i nieużywanych od lat rzeczy. Przeprowadzka to świetny pretekst, żeby uporządkować swoje rzeczy i zostawić dokładnie to, co jest potrzebne. Być może uda Ci się nadać starym przedmiotom nowe życie i sprzedać je lub wystawić na aukcję charytatywną? Miejsc do sprzedaży ciuchów, mebli czy domowych bibelotów jest w sieci naprawdę dużo, dlatego nic nie powinno Cię powstrzymywać. Mówiąc o niepotrzebnych rzeczach, pomyśl też o jedzeniu. A ściślej mówiąc, zaplanuj wcześniej posiłki tak, aby wyjeść zapasy z szafek czy zamrażarki. Chyba nie chcesz przewozić za sobą kilku kilogramów cukru czy pięciu paczek z makaronem, prawda?

 

Posortuj swoje rzeczy i upewnij się, że to, co planujesz spakować, naprawdę będzie Ci potrzebne w nowym domu. Później przygotuj niezbędne akcesoria przy pakowaniu:

  • wytrzymałe kartony,

  • worki próżniowe,

  • duże torby,

  • papier do owijania szklanych rzeczy,

  • marker lub etykiety,

  • taśmę klejącą.

Są to podstawowe rzeczy, bez których nie warto zaczynać żadnego pakowania.

Jak się spakować?

Na pewno dobrze jest spakować się samodzielnie, dzięki czemu przy rozpakowywaniu pudeł wiadomo, co gdzie się znajduje. Najważniejsze jest dokładne posortowanie wszystkich rzeczy i w miarę możliwości spakowanie ich pomieszczeniami lub kategoriami. Każdy pokój powinien mieć swoje pudła, co ułatwi późniejszy rozładunek rzeczy. Unikaj przewożenia niepotrzebnych przedmiotów. Ich dźwiganie nie tylko dołoży pracy przy rozpakowywaniu, ale też przy szukaniu im kolejnego miejsca w nowym domu. Jeśli przeprowadzka to dla Ciebie za duży stres i wysiłek, lepiej jest sięgnąć po pomoc ekipy od przeprowadzek – szczególnie kiedy czas goni lub praca uniemożliwia spokojne posegregowanie rzeczy.  Taka firma w zależności od oferty i zawartej umowy dostarczy kartony i pojemniki, spakuje wskazane przez klienta rzeczy i przewiezie je w konkretne miejsce.

 Zobaczpoza tym: Jak zaplanować przeprowadzkę?

Do kartonów spakujesz bez problemu sprzęt elektroniczny, książki, dekoracje czy przybory kuchenne. Pamiętaj, aby szklane i delikatne przedmioty owinąć papierem. Dobrze jest się też zaopatrzyć w folię bąbelkową, która pozwoli wypełnić puste przestrzenie w pudle i zapobiegnie obijaniu i przesuwaniu się rzeczy. Pamiętaj, aby nie wypychać pojemników i nie przekraczać dopuszczalnej masy ładunku. Najważniejsze jest dokładne zaklejanie kartonów i podpisanie ich markerem. Możesz też kupić gotowe etykiety naklejane (na przykład takie jak na zeszyty) lub zrobić je samemu z kartki i koszulki na dokumenty. 

Pościel, ręczniki i kurtki, czyli wszystko to, co ma dużą objętość, najlepiej jest upchnąć w worki próżniowe. Po odprowadzeniu powietrza będą zajmowały naprawdę mało miejsca. Później wystarczy je wrzucić do samochodu luzem lub włożyć do kartonów bądź dużych toreb. Ubrania możesz przewieźć w kartonie lub również sięgnąć po worki próżniowe, jednak pamiętaj, że druga opcja spowoduje ich mocne wygniecenie.

Najważniejsze rzeczy pod ręką

Rozpakowywanie wszystkich rzeczy może zająć kilka długich dni. Warto spakować bagaż podręczny, aby mieć w nim wszystkie najważniejsze rzeczy pod ręką. Pozwoli to uniknąć stresu przy przeszukiwaniu każdego z kartonów i ułatwi organizację pierwszych dni w nowym miejscu. Do walizki spakuj apteczkę pierwszej pomocy, środki higieniczne, kosmetyki, bieliznę, ubrania na zmianę, ładowarki. Warto też oznaczyć karton z takimi rzeczami jak pościel, szlafrok, piżama czy nawet kapcie. Dobrze jest się zaaklimatyzować w nowym miejscu już od pierwszych dni, a takie rzeczy z pewnością w tym pomogą. Nie zapomnij o zwierzętach i dzieciach. Spakuj ich ulubione zabawki w taki sposób, aby również mieć do nich łatwy dostęp.

Samemu czy z firmą?

Zastanawiasz się, czy samemu spakować się do przeprowadzki? Ma to na pewno swoje wady i zalety. Jak mówi pracownik firmy PW Marko – usługi transportowe:

 

Na pewno samodzielne pakowanie i podpisanie kartonów ułatwi znalezienie konkretnych rzeczy w nowym miejscu. W pudle „rzeczy z kuchni” mogą się przecież znajdować ściereczki, chlebak i mikrofala, jak również zestaw sztućców i naczyń. Wadą jednak takiego rozwiązania jest przede wszystkim czasochłonność. Pomogliśmy wielu klientom przy przeprowadzkach i wiemy, że czasami spakowanie oraz przewiezienie rzeczy z niewielkiego M2 w bloku zajmuje nawet kilka dni. Skorzystanie z pomocy ekipy do przeprowadzek to oszczędność czasu, pewność dobrze zapakowanych przedmiotów i ich bezpieczne dotarcie do wskazanego celu. Poza tym właściciel mieszkania nie musi dźwigać ciężkich rzeczy, a zamiast tego może wyjść na zakupy czy spacer.

Kilka pomocnych wskazówek

Przeprowadzka to nic prostego, ale z dobrą organizacją i wcześniej przygotowanym planem na pewno uda się przejść przez nią bezproblemowo. Poniżej jest jeszcze kilka dodatkowych, pomocnych wskazówek, które dla Was przygotowaliśmy. 

  1. Pożycz dziecko i zwierzaki znajomym lub rodzinie. Maluchy absorbują dużo uwagi i pakowanie się z nimi może zająć znacznie więcej czasu. Podobnie sprawa wygląda z psami i kotami.

  2. Zrób porządki, żeby nie przewozić z miejsca na miejsce niepotrzebnych rzeczy. Może uda Ci się coś sprzedać, dzięki czemu zdobędziesz pieniądze na stół czy zastawę stołową w nowym mieszkaniu?

  3. Przygotuj zestaw do sprzątania. Cześć dawno nieużywanych rzeczy może być brudna i zakurzona. Przed spakowaniem do kartonu lepiej jest je wyczyścić.

  4. Nie pakuj ciężkich rzeczy do jednego opakowania. 

  5. Na spód pudła połóż rzeczy ciężkie, a na górę lekkie.

  6. Ubrania trzymane na wieszakach można przewieźć w pokrowcach, dzięki czemu garnitur czy bankietowa suknia się nie zgniotą.

  7. Postaraj się nie stresować, aby przeprowadzka nie skończyła się wyprowadzką jednego z partnerów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz