Artykuł sponsorowany

Jak starać się o zwrot podatku z Niemiec?

Jak starać się o zwrot podatku z Niemiec?

Dzisiejsze możliwości zatrudnienia poza granicami kraju sprawiają, że coraz więcej osób podejmuje pracę w Niemczech, co wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatku. Podatek w Niemczech, podobnie jak w Polsce, odprowadzany jest do urzędu skarbowego przez pracodawcę, więc daje to również szansę na skorzystanie z opcji zwrotu jego nadpłaty. Komu on przysługuje i jak można się o niego starać?

Dla kogo zwrot niemieckiego podatku?

Podobne zasady w Polsce i Niemczech obowiązują, jeśli przy wysyłaniu zaliczek została naliczona za wysoka kwota i pracownik ma prawo domagać się jej zwrotu. Ale uwaga: nie każdy, kto pracował w tym kraju, może się o niego starać.

Do grona uprawnionych zaliczają się wyłącznie te osoby, które w tym kraju pracowały legalnie i spełniły jeden z dwóch warunków:

  • mają stałe miejsce zamieszkania na terenie Niemiec lub udokumentują przebywanie w tym kraju przez okres minimum 6 miesięcy. Może on rozkładać się na dwa lata kalendarzowe i obejmować również krótkie przerwy urlopowe;
  • przebywały i pracowały w Niemczech krócej niż 6 miesięcy, ale poza granicami tego kraju nie uzyskały dochodów większych niż 3064 EUR.

W tym drugim przypadku mogą one składać zeznanie podatkowe w niemieckim urzędzie skarbowym, jak również starać się o zwrot nadpłaty.

Jak można starać się o zwrot pieniędzy?

Uzyskanie zwrotu nadpłaty podatku wymaga złożenia wniosku i innych dokumentów w odpowiednim urzędzie na terenie Niemiec. Wcześniej powinno też zostać złożone zeznanie podatkowe w Urzędzie Finansowym oraz uzyskanie Einkommensteuerbescheid. Jest to decyzja o wymiarze podatku dochodowego wydawana na wniosek podatnika. Zawiera ona informację o sumie należnej i wpłaconej podatku oraz o wysokości możliwego zwrotu.  Na podstawie takiej decyzji następuje wypłata pieniędzy na konto w polskim lub niemieckim banku.

Różnica pomiędzy polskim i niemieckim systemem podatkowym sprowadza się do możliwości rozliczania się z fiskusem przez cztery lata, a nie z roku na rok, jak to obowiązuje u nas. Jeśli więc pracownik był np. zatrudniony w Niemczech w roku 2014, dziś jeszcze może starać się o zwrot nadpłaty.

Niezbędne dokumenty

Staranie się o zwrot wymaga załatwiania formalności w niemieckich urzędach, a często osoba pracująca w tym kraju już od dawna przebywa w Polsce. W takiej sytuacji można zwrócić się o pomoc do zajmującej się doradztwem podatkowym firmy Midas s.c., która specjalizuje się też w odzyskiwaniu pieniędzy z zagranicy. Do załatwienia wszystkich formalności konieczny jest jeden z dwóch dokumentów. Może to być Lohnsteuerkarte, czyli niemiecka karta podatkowa, lub Besondere Lohnsteuerbescheinigung – zastępcze zaświadczenie podatkowe. Oba wystawia pracodawca, dlatego warto postarać się o nie w momencie rozwiązania umowy o pracę. Obowiązkowo pracodawca wypełnia i przekazuje pracownikowi taki dokument zaraz po zakończeniu roku podatkowego, podobnie jak przekazywany jest polski PIT-11.

Ponieważ wysokość zwrotu uzależniona jest też od innych czynników, do których zalicza się np. sytuacja rodzinna i materialna podatnika, często potrzebne są też kopie zameldowania w Niemczech, zaświadczenia o stanie rodzinnym, zaświadczenia o dochodach uzyskanych w Polsce potwierdzone przez polski urząd skarbowy, jak i inne dokumenty. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz