Materiał Partnera

Jak sprawdzić, jakiej jakości są części zamienne?

Jak sprawdzić, jakiej jakości są części zamienne?

Niektóre z dostępnych na polskim rynku części zamiennych do samochodów posiadają parametry gorsze od tych, których się spodziewamy. Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacjach, kiedy nie mamy możliwości sprawdzenia danego komponentu osobiście, a nasze doświadczenie jest nikłe – wówczas o wyborze decyduje przede wszystkim niska cena, nie zawsze gwarantująca odpowiedni poziom wykonania zakupionego elementu.

Jak oznaczane są części zamienne?

Oznaczenie części zamiennych zależy przede wszystkim od ich jakości. Obowiązujące w Polsce normy widnieją w katalogach pod postacią liter. Np. część oznaczona jako „P” będzie posiadała nieco inne cechy niż część oznaczona jako „Q”. Inne oznaczenia to na przykład „O”, „PC”, „PT”, „Z” i „ZJ”. Mimo że jest ich aż tyle, znacząco ułatwiają życie każdego mechanika. Informują bowiem o tym, czego możemy się spodziewać od danego elementu. Niektóre z nich pozwolą przywrócić dany pojazd do używalności, ale nie zagwarantują długiego i bezawaryjnego działania, natomiast jakość innych poświadcza wyłącznie ich producent – nie zaś, jak w przypadku części oryginalnych, producent danego modelu pojazdu. Nie oznacza to oczywiście, że części oznaczone literą „Z”, zwane potocznie zamiennikami, w ogóle się nie przydają. Ważne jest jednak, aby korzystać z nich świadomie i ostrożnie, znając zarówno ich zalety, jak i wady. W doborze odpowiednich części z pewnością pomogą fachowcy z dobrze wyposażonej hurtowni części zamiennych Roll s.c.

Rozpoznawanie oryginalnej części

Części zamienne nazywane oryginalnymi to części rekomendowane i stosowane przez producenta danego modelu pojazdu. One także różnią się między sobą zastosowanym oznaczeniem. W tym przypadku nie wpływa ono jednak w żaden sposób na jakość danego elementu czy jego sprawowanie – każda oryginalna część powinna działać tak samo dobrze. Różnica polega jednak na logu, które umieszczone jest bezpośrednio na danym komponencie. Jeśli widnieje na nim logo producenta pojazdu, to część oznaczona jest literą O lub literami OE. Jeśli natomiast znajdziemy taką z logiem jej producenta, czyli wytwórcy np. reflektorów, zawiasów czy dowolnej innej części zamiennej, jej oznaczenie będzie inne – spotkamy tutaj literę Q. Jeśli dana część nie otrzymała oficjalnej aprobaty producenta pojazdu, a jej producent i tak utrzymuje, że posiada ona porównywalną z oryginałem jakość, otrzymuje ona oznaczenie rozpoczynające się od litery P, np. „P”, „PC”, „PT”. Różnice polegają m.in. na tym, które z europejskich stowarzyszeń dodatkowo (prócz producenta) potwierdziło jakość części.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz