Materiał Partnera

Jak skutecznie usunąć pień po ścięciu drzewa?

Jak skutecznie usunąć pień po ścięciu drzewa?

Choć ścięcie drzewa wydaje się procesem stosunkowo prostym, tak usunięcie pozostałości w postaci pnia wraz z korzeniami może stanowić problem. Istnieje sposobność zrobienia tego ręcznie, aczkolwiek łatwiej i bezpieczniej skorzystać z usług mechanicznego oczyszczania metodą frezowania pni. Wykorzystanie ciężkiego sprzętu zdecydowanie przyspieszy ten proces i sprawdzi się przy konieczności wykopania większej ilości karp.

Ręczne wykopywanie

To dość żmudna, ale najtańsza i najprostsza metoda pozbycia się pozostałości po wycince. Sprawdzi się przede wszystkim na małych powierzchniach lub w sytuacji, gdy w pobliżu znajdują się rośliny, które mogłyby zostać uszkodzone. W pierwszej kolejności należy odkryć korzenie poprzez wykopanie rowu wokół pnia. Następnie można przejść do ich podcinania i stopniowego usuwania z ziemi. Na sam koniec trzeba pozbyć się karpy. Po usunięciu większości korzeni czynność nie powinna przysporzyć wielu problemów. Może być konieczne jej dodatkowe podkopanie i podważenie za pomocą łopaty. W przypadku trudności, przed jej wydobyciem warto porąbać ją na mniejsze części. Na koniec pozostaje tylko zakopanie powstałego dołu.

W warunkach domowych można także usunąć karpę za pomocą substancji chemicznych. Najczęściej wykorzystuje się do tego saletrę amonową, którą wprowadza się do pnia poprzez wywiercone w nim otwory. Środek sprawi, że pozostałości po wycince zaczną się rozkładać i obumierać. Niemniej jednak jest to proces długotrwały i może zająć nawet cały jeden sezon. Ponadto sposób ten stanowi zagrożenie dla dzieci lub zwierząt.

Mechaniczne usuwanie

W przypadku większej powierzchni wymagającej oczyszczenia lub braku możliwości ręcznego usunięcia pni, warto skorzystać z usług profesjonalnej ekipy, oferującej takie usługi. Jedną z nich stanowi firma arborystyczna Drew-Mar w Trzcińcu, dysponująca odpowiednim sprzętem oraz wiedzą z zakresu bezpiecznego usuwania drzew. Można tego dokonać na dwa sposoby: karczowaniem bądź frezowaniem. Pierwsza polega na pozbyciu się wyłącznie części naziemnej, czyli pnia i pozostawieniu systemu korzeniowego pod ziemią. Druga zaś pozwala na szybkie i nieskomplikowane pozbycie się wszystkich pozostałych elementów za pomocą maszyny z szybko obracającą się tarczą wyposażoną w ostrza. Nazywa się ją frezarką. Można ją precyzyjnie dopasować do wielkości pnia oraz głębokości jego zakorzenienia. Ponadto wykorzystując metodę rozdrabniania, można uzyskać w ten sposób wióry. Przydają się one jako materiał opałowy lub składnik kompostu. Taka metoda usuwania pni sprawdzi się na przykład w sytuacji przygotowania działki pod budowę domu, jak również przygotowania gruntu pod założenie sadu.

Opracowanie:
Trzciniec 75A
tel. 535 246 378
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz