Materiał Partnera

Rodzaje obróbki drewna w zakładzie stolarskim

Rodzaje obróbki drewna w zakładzie stolarskim

Obróbką drewna specjalizują się zakłady stolarskie i tokarskie. To właśnie z nich wychodzą przeróżne elementy drewniane, a nawet całe meble z drewna, które najczęściej produkowane są na indywidualne zamówienie klienta. Często też usługi stolarskie to dorabianie poszczególnych elementów drewnianych belki, takie jak np. nogi. Do ich produkcji wykorzystywane są różne metody obrabiania drewna.

Zakres usług stolarskich

Stolarz czy tokarz (jak np. pan Roman Szczepek z Tarnowa Opolskiego) przede wszystkim zajmuje się pracą z drewnem, a wszelkie inne materiały, które temu towarzyszą są jedynie dodatkiem. W ramach jego pracy mogą powstawać całe meble z drewna, jak i tylko poszczególne elementy drewniane, takie jak drzwiczki czy nogi. Niektóre zakłady stolarskie specjalizują się w konkretnym zakresie i mogą wykonywać np. elementy związane ze stolarką budowlaną, co łączy się z produkcją schodów, drzwi czy okien.

Osoby pracujące w zakładach zajmujących się obróbką drewna muszą posiadać odpowiednią wiedzę, kwalifikacje i doświadczenie. Stolarz nie tylko posiada wiedzę na temat narzędzi stolarskich i ich wykorzystanie, ale także zna się na różnych gatunkach drzew i potrafi dobrać jego odpowiedni rodzaj do wymaganego elementu, jaki ma wytworzyć. Informacje tego typu są im niezbędne ze względu na to, że różne elementy drewniane powinny być wykonywane z różnego rodzaju drewna, ponieważ każdy gatunek charakteryzuje się innymi właściwościami.

W obróbce drewna wykorzystuje się różne narzędzia i metody. Ich dobór jest zależny od tego, co zamierzamy osiągnąć i co ma być produktem finalnym. W ramach obrabiania drewna mogą być wykonywane takie czynności, jak:

  • toczenie,
  • heblowanie,
  • frezowanie,
  • bejcowanie,
  • szlifowanie.

Metody obróbki drewna w usługach stolarskich

Powszechnie stosowaną metodą w stolarstwie jest toczenie elementów drewnianych. Toczenie to jeden z rodzajów obróbki wiórowej, który pozwala na uzyskanie przedmiotów w kształcie brył obrotowych. Fachowiec zajmujący się wykonywaniem tego rodzaju elementów nazywany jest tokarzem, a urządzenie służące do takich prac tokarką.

Heblowanie nazywane jest także struganie i polega na wiórowym usuwaniu drewna za pomocą jednoostrzowych narzędzi wykonujących ruch prostolinijny przerywany. Dzięki temu powierzchnia drewna zostaje wygładzona i wyrównana. Używa się do tego heblów drewnianych, metalowych, a nawet elektrycznych.

Jeśli chcemy, by meble z drewna zostały wykonane solidnie, powinniśmy zwrócić się do fachowców. Warto sprawdzić najpierw opinie o zakładzie stolarskim.

Opracowanie:
Tarnów Opolski, Boczna 2
tel. 502 630 368
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz