Jak rozpoznać socjopatę?

Jak rozpoznać socjopatę?

Życie z socjopatą jest naprawdę trudne, ponieważ jego zachowanie jest nieprzewidywalne. Socjopata świetnie manipuluje i wykorzystuje słabości innych. Dowiedz się, kim właściwie jest socjopata i jak go rozpoznać. Poznaj przyczyny tego zaburzenia oraz charakterystyczne objawy socjopatii. Przeczytaj, czym różni się socjopata od psychopaty i jak postępować z nim w związku.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Kim jest socjopata?

Socjopatia należy do zaburzeń osobowości. Określana jest również jako osobowość dyssocjalna, ponieważ socjopata nie potrafi dostosować się do norm społecznych. Socjopata jest to osoba, która nie przestrzega obowiązujących norm. Ignoruje panujące zwyczaje, a także potrzeby innych. Zdarza się, że wykorzystuje inne osoby do własnych celów i nie ma przy tym żadnych wyrzutów sumienia.

Jakie są przyczyny socjopatii?

Wśród przyczyn socjopatii wyróżnia się przede wszystkim takie czynniki jak niewłaściwe wychowanie oraz wpływ środowiska. Dzieci dorastające w rodzinach patologicznych, w których nie przestrzegano norm społecznych i dopuszczano się różnych wykroczeń, mogą powielać wzorce i mieć skłonności do bycia socjopatami w dorosłym życiu.

Przypadki socjopatii mogą zdarzyć się również w rodzinach, które na pierwszy rzut oka nie wydają się patologiczne. Rodzice, którzy nie okazują miłości lub zbyt dużo wymagają od dziecka, nieustannie je krytykują, wytykają błędy, porównują do innych i straszą, również mogą przyczynić się do wystąpienia zaburzeń. Dzieci przeżywają traumy, nie czują zrozumienia, więc powielają złe schematy w dorosłym życiu i tracą wewnętrzną wrażliwość.

Jakie są objawy socjopatii?

Socjopatom obce są takie uczucia jak empatia czy współczucie. Nie potrafią wczuć się w emocje innych osób, ponieważ nikt ich tego nie nauczył. Nie widzą swoich wad, a jeśli przydarzy im się jakieś niepowodzenie, winą obarczają zawsze inne osoby. Uważają, że mają rację i są zapatrzone w siebie.

Socjopata świetnie manipuluje, więc potrafi wykorzystywać słabości innych osób, by osiągnąć swój cel. Zdaniem psychologów socjopaci uwielbiają mieć poczucie władzy i kontroli, dlatego chętnie podejmują stanowiska kierownicze. Często pną się po szczeblach kariery „po trupach”.

Socjopata czy psychopata?

Przez długi czas stosowano te dwa określenie zamiennie, tymczasem przyczyną socjopatii są negatywne wpływy społeczeństwa, psychopatia natomiast wynika z zaburzeń genetycznych. Psychopaci często działają bez planu i pod wpływem emocji.

Jak socjopata zachowuje się w związku?

Socjopata na pierwszy rzut oka może podobać się wielu osobom. Może robić dobre wrażenie, ale to tylko pozory. Jest pewny siebie, więc wie, czego chce. Najczęściej szuka osób, które może od siebie uzależnić. Na samym początku wszystko może być w porządku, ale z czasem zaczynają się poważne problemy. Związek z socjopatą nie należy do najłatwiejszych. Raczej nie ma tu mowy o stabilizacji, ponieważ socjopata co chwilę może być w innym nastroju.

Druga strona musi być więc przygotowana na manipulację i wiedzieć, jak się w takiej sytuacji zachować. Jedynym wyjściem jest zachowanie dystansu. Nie należy nigdy prowokować socjopaty, ponieważ staje się on wtedy jeszcze bardziej agresywny.

Jak leczyć socjopatię?

Socjopata nie poradzi sobie sam, ponieważ nigdy nie przyzna się, że ma jakiś problem. Jedynym ratunkiem może być psychoterapia, jednak namówienie socjopaty do wzięcia w niej udziału jest nie lada wyzwaniem. Rodzina powinna wspierać socjopatę podczas leczenia. 

Dowiedz się, kim jest narcyz.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz