Osobowość narcystyczna. Jak postępować z narcyzem?

Osobowość narcystyczna. Jak postępować z narcyzem?

Narcyz to osoba, która jest samolubna. Uważa, że zawsze ma rację. Jest przekonana o swojej wyjątkowości, a uwagę skupia przede wszystkim na sobie. Uwielbia być w centrum uwagi, a pochwały to dla niej chleb powszedni. Nie patrzy na innych, a wręcz ignoruje ich potrzeby. Określenie dla takiej osoby pochodzi od mitu o Narcyzie, który zakochał się w swoim odbiciu. Dowiedz się, jak rozpoznać osobowość narcystyczną.

Strony www Strony www

Kto to jest narcyz i jak go rozpoznać?

Masz wrażenie, że osoba z twojego bliskiego otoczenia może być narcyzem? Oto kilka zdań, które pasują do osób z osobowością narcystyczną:

Jestem najlepszy

Bez względu na to, czy narcyz ma rację czy nie, zawsze uważa, że postępuje właściwie. Jest pewny siebie, a swoją wspaniałość stara się podkreślić w każdej chwili. Uwielbia się chwalić i przekonywać, że inni nie dorastają mu do pięt. Narcyz sprawia, że inni czują się gorzej i tracą poczucie własnej wartości.

Inni mnie nie obchodzą

Narcyz ma skłonności do egoizmu, więc wypiera albo w ogóle nie zauważa potrzeb innych osób, nawet bliskich. Według psychologów brakuje mu empatii, więc nie umie wczuć się emocje innych osób. Nie potrafi okazywać szacunku. Gdy już na początku przyjaźni, zauważysz, że twoje problemy schodzą na dalszy plan, być może masz do czynienia właśnie z narcyzem.

Kocham być w centrum uwagi

Narcyz uwielbia być w świetle reflektorów. Lubi się popisywać, więc bryluje na imprezach i łaknie pochwał. Cały świat powinien kręcić się wokół niego. Gdy tylko ktoś odwróci od niego swoją uwagę, wpada w gniew i poirytowanie. Przez cały czas domaga się podziwu, a jeśli ktoś nie spełni jego oczekiwań, narcyz może się obrazić. 

Nie zgadzam się z innymi

Osoby o cechach narcystycznych nie są tolerancyjne. Nie zgadzają się z innymi i nie szanują innych poglądów. Uważają, że tylko one mają rację. Jeśli podczas rozmowy ktoś nieustannie chce przekonać cię do swojego zdania i kompletnie nie słucha twoich argumentów, to sygnał, że coś jest nie tak.

Nie przyjmuję krytyki

Narcyz nie lubi krytyki. Nie umie sobie z nią poradzić, więc najczęściej się obraża. Nigdy nie dopuszcza do siebie, że może popełnić błąd, ponieważ jest przekonany do swojej nieomylności. Z takimi osobami trudno utrzymać kontakt, ponieważ jakakolwiek krytyka może skończyć się zerwaniem znajomości. Narcyz nie ma zazwyczaj wyrzutów sumienia.

Uwielbiam dominować

Osoba narcystyczna lubi być liderem i kontrolować sytuację. Często nie zawiera przyjaźni bezinteresownie, ale tylko wtedy, gdy dana osoba może pomóc jej osiągnąć dany cel. Zazwyczaj oczekuje czegoś w zamian, a sama nie czuje się w obowiązku, by dać coś od siebie. Narcyz jest świetnym manipulatorem, dlatego nie ma skrupułów, by prowadzić różne gierki. Wykorzystuje słabości innych.   

Jakie są przyczyny narcyzmu?

Psycholodzy upatrują przyczyn narcyzmu w czynnikach genetycznych oraz środowiskowych. Bardzo ważne jest wychowanie, które może doprowadzić do zaburzenia osobowości. Zaobserwowano, że dzieci, które były poddawane nieustannie kontroli lub nadmiernie chwalone, mają skłonności do narcyzmu. Zdarza się, że ofiary przemocy potrzebują zainteresowania innych i pod wpływem negatywnych przeżyć kształtują się w nich skłonności do narcyzmu.

Osobowość narcystyczna a związki. Jak rozmawiać z narcyzem?

Narcyz na początku znajomości wzbudza ogromne zainteresowanie. Jest stroną dominującą. Wiele osób pociąga taka postawa, jednak z biegiem czasu narcyz będzie domagał się jeszcze więcej od swojego partnera. Toksyczny związek sprawia, że druga połówka traci pewność siebie i staje się zależna od narcyza. Forsowanie racji przez partnera narcyza nie ma jednak sensu. Pomóc może jedynie szczera postawa i wyraźne mówienie o swoich uczuciach. Ratunkiem w takich przypadkach jest poddanie się psychoterapii.  

Dowiedz się, kim jest ekstrawertyk

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz