Artykuł sponsorowany

Jak rozpoznać anoreksję u swojego dziecka?

Jak rozpoznać anoreksję u swojego dziecka?
Problem anoreksji polega na tym, że nie zawsze łatwo można ją rozpoznać. Zdarza się, że rodzice przez wiele miesięcy nie dostrzegają problemu. Co więcej, choroba ta polega nie tylko na znacznym spadku masy ciała. I nie każda szczupła dziewczynka może na nią chorować! Anoreksja dotyczy osób każdej płci i w każdym wieku. Jakie objawy powinny wzbudzać niepokój? Jak rozmawiać z dojrzewającym dzieckiem i kiedy zdecydować się na pomoc specjalisty?

Które objawy powinny niepokoić?

Jeśli czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie interesują Cię właśnie te najbardziej charakterystyczne objawy zaburzenia odżywiania, jakim jest anoreksja. Można wśród nich wymienić przede wszystkim:

  • odmawianie wspólnego spożywania posiłków,
  • jedzenie bardzo małych porcji lub całkowity jadłowstręt,
  • izolowanie się od otoczenia,
  • niska samoocena,
  • obsesja na punkcie doskonałości,
  • duży spadek masy ciała,
  • niedowaga lub wychudzenie.

Trzeba pamiętać, że nie zawsze oznaczają one chorobą. Mogą występować także przy innych problemach np. niedoborach witamin i minerałów. Prawidłową diagnozę może postawić wyłącznie specjalista, na przykład psychiatra Iwona Gawron-Haduch. Nie wolno diagnozować i leczyć dziecka na własną rękę.

Anoreksja siedzi w głowie!

Jednym z największych mitów jest twierdzenie, że anoreksja ma związek wyłącznie z odchudzeniem. Oczywiście w wielu przypadkach to właśnie niska samoocena i wpływ rówieśników przyczyniają się do rozwoju choroby, ale nie zawsze tak jest. Zdarza się, że „zapalnikiem” są wygórowane oczekiwania rodziców lub traumatyczne przeżycia. Problemy błahe dla osób dorosłych, dla dzieci i młodzieży mogą być przytłaczające. Zaburzenia odżywiania mogą towarzyszyć również wielu innym chorobom, zarówno tym o podłożu psychicznym, jak i fizycznym.

Kiedy udać się do specjalisty?

Pierwszym odruchem rodzica powinna być szczera rozmowa z dzieckiem, lecz jak wiadomo – kontakt ten nie zawsze jest na tyle dobry, aby przebiegła ona we właściwy sposób. Jeśli dziecko nie przejawia innych objawów niż spadek masy ciała lub jadłowstręt, warto poszukać pomocy u lekarza pierwszego kontaktu. Może okazać się, że wynika to z problemów w obrębie układu pokarmowego. Jeśli jednak mimo zainteresowania rodzica problem nie ustępuje, a coraz bardziej się pogłębia – konieczna będzie wizyta u specjalisty. Psychiatra porozmawia z dzieckiem i będzie w stanie określić, czy faktycznie cierpi ono na anoreksję. W razie konieczności zleci również dodatkowe badania, jeśli te nie zostały wcześniej wykonane np. badanie krwi i moczu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz